ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Oddano do użytku tłocznię gazu na granicy węgiersko-rumuńskiej
07.10.2019r. 18:20

Na Węgrzech oddano w poniedziałek do użytku tłocznię gazu w miejscowości Csanadpalota na granicy z Rumunią. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto uznał połączenie gazociągów Węgier i Rumunii za ważną inwestycję w sferze bezpieczeństwa energetycznego.

Według Szijjarto, ministra spraw zagranicznych i handlu, połączenie gazociągów obu krajów oraz zwiększenie ich przepustowości to najważniejsza inwestycja na Węgrzech dotycząca bezpieczeństwa energetycznego w ciągu ostatnich 5 lat. Minister zaznaczył, że po ukończeniu prac po stronie rumuńskiej od maja 2020 r. będzie możliwe przesyłanie w obu kierunkach gazu w ilości co najmniej 1,75 mld m szesc. rocznie.

Szijjarto ocenił, że inwestycja ta jest wielkim krokiem naprzód dla całego regionu Europy Wschodniej i Południowej, gdyż przyczynia się do powstania korytarza energetycznego Bułgaria-Rumunia-Węgry-Austria. Dodał, że na następnym etapie przepustowość zostanie zwiększona do 4,4 mld m sześc. rocznie.

Minister podkreślił, że wyeliminowanie zależności od jednego źródła w dostawach surowców energetycznych, to jedno z największych wyzwań stojących przed Europą Środkową. Jak podkreślił, w regionie gaz ma ogromne znaczenie z punktu widzenia przemysłu oraz mieszkańców, a tymczasem do tej pory pochodził z jednego źródła i był dostarczany jednym szlakiem.

W tym kontekście nazwał budowę infrastruktury w kierunku północ-południe interesem strategicznym. Podkreślił, że jeśli ona powstanie, umożliwi dotarcie do regionu gazu ze złóż w Azerbejdżanie i będzie można brać pod uwagę gaz skroplony dostarczany do Grecji oraz surowiec ze złóż na Morzu Czarnym.
Zaznaczył jednak, że wszystkie kraje w regionie powinny rozwijać swe systemy rurociągów i stworzyć połączenia między narodowymi sieciami gazociągów.

"Interes Węgier dyktuje, byśmy ze wszystkimi, w tym z obecnymi partnerami, współpracowali na rzecz zaopatrzenia kraju w gaz" - powiedział. Zwrócił uwagę, że węgierski system gazociągowy został połączony z niemal wszystkimi krajami sąsiednimi i starano się, by połączenia te były dwukierunkowe, ale na razie to ostatnie nie udało się z Chorwacją.

Szijjarto zaznaczył, że jednym z celów współpracy z Serbią jest to, by do Europy Środkowej mógł docierać gaz Tureckim Potokiem. W czerwcu podpisano porozumienie o współpracy w zakresie budowy i eksploatacji gazociągu biegnącego przez węgiersko-serbską granicę. Budowa miałaby się rozpocząć latem przyszłego roku, a węgiersko-serbski interkonektor byłby gotowy na koniec 2021 r.

Dostawcą gazu na Węgry jest Rosja. Władze Węgier podkreślają konieczność zdywersyfikowania dostaw. Szijjarto wspominał wcześniej, m.in. o szansie wiążącej się z ewentualnym zbudowaniem terminalu gazu skroplonego na chorwackiej wyspie Krk, dostawach z Azerbejdżanu czy z rumuńskich złóż gazu na Morzu Czarnym. Na razie nic z tych planów jednak nie wyszło.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE