ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Setki uczestników protestu ekologów okupują plac i most w Paryżu
08.10.2019r. 13:28

Kilkuset członków i sympatyków ekologicznego ruchu Extinction Rebellion (XR) blokowało we wtorek, drugi dzień z rzędu, plac du Chatelet i most na Sekwanie w centrum Paryża. Domagano się bardziej zdecydowanej walki z ociepleniem klimatu.

Akcja wpisuje się w międzynarodową mobilizację ruchu XR i trwa od poniedziałkowego popołudnia. Blokada odbywa się zaledwie kilkaset metrów od prefektury policji, gdzie we wtorek trwają uroczystości upamiętniające czwartkowe zabójstwo w tej instytucji. W ceremonii udział bierze prezydent Emmanuel Macron.

Protest ekologów przebiegał spokojnie. Niektórzy deszczową noc na placu spędzili czuwając, inni spali w namiotach. Według jednego z członków XR w nocy z poniedziałku na wtorek na placu pozostawało 200-300 osób. Podkreślił on, że celem organizatorów jest, by okupacja placu przez demonstrantów potrwała jak najdłużej.

Z blokowanego we wtorek Mostu Wymiany na Sekwanie spuszczono transparent z napisem "Tu się buntujemy".

Agencja AFP podkreśla, że siły bezpieczeństwa pilnują porządku, ale nie interweniują. Podczas blokady innego paryskiego mostu w czerwcu członkowie XR zostali rozpędzeni przez policję, która użyła gazu łzawiącego. W sprawie wszczęto śledztwo.
Minister ds. transformacji ekologicznej Elisabeth Borne apelowała we wtorek rano o powstrzymanie się od aktów przemocy i blokad, przyznała jednak, że "nie może się im sprzeciwiać, jeśli ludzie martwią się o klimat". "To bardzo ważne, by zmobilizować się na rzecz klimatu, ale jest też bardzo ważne, by zauważyć to, co już zostało zrobione" - mówiła minister w telewizji BFMTV.

Z kolei uczestnicy ruchu uważają, że "nasz system gospodarczy wykorzystuje istoty żywe, niszczy mniejszości i naszą wspólną przyszłość". "Wobec tej katastrofy naszym obowiązkiem jest sprzeciw" - napisał XR na Twitterze.

Wydarzenia w Paryżu to kontynuacja poniedziałkowych akcji protestacyjnych, które aktywiści z XR planują prowadzić przez dwa tygodnie w ok. 60 miastach na świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Amsterdamie, Nowym Jorku czy Sydney.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE