ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosyjski minister: wierzę, że OPAL będzie wykorzystywany w pełnym zakresie
08.10.2019r. 14:03

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak wyraził we wtorek przekonanie, że procedury prawne doprowadzą do tego, że gazociąg OPAL będzie mógł być w pełni wykorzystywany. Decyzję o ograniczeniu wykorzystywania jego przepustowości Nowak określił jako polityczną.

W wywiadzie dla telewizji Rossija24 Nowak ocenił, że decyzja ta miała na celu wywarcie presji na Rosję przed negocjacjami gazowymi z Ukrainą i UE. Jego zdaniem chodziło o stworzenie przed rozmowami "sytuacji, w której byłaby decyzja sądowa pozwalająca dodatkowo dyskutować z partnerami ukraińskimi o wielkości dostaw gazu".

"Dlatego przyjrzymy się i oczekujemy od Komisji Europejskiej działań, które podejmie ona na rzecz obrony swoich decyzji" - powiedział Nowak. "Jestem przekonany, że jeśli nie dziś, to jutro, zgodnie z rozwojem procesów prawnych, wszystko jeśli chodzi o gazociąg OPAL wróci na swoje miejsce i gazociąg ten będzie wykorzystywany w pełnym zakresie" - zapewnił minister.

Po rozmowach gazowych w Brukseli 19 września Nowak mówił, iż Rosja ma podstawy do oceny, że KE będzie się starała bronić swojego wcześniejszego stanowiska w sprawie OPAL-u. W 2016 roku KE zgodziła się, by rosyjski koncern Gazprom mógł wykorzystywać więcej niż 50 proc. przepustowości gazociągu. We wrześniu sąd UE decyzję tę uznał jednak za nieważną. Sąd zajął się tą kwestią dzięki pozwom złożonym przez Polskę.
Nowak powiedział również we wtorek, że Rosja mogłaby przedłużyć o rok wygasający z końcem bieżącego roku kontrakt z Ukrainą na tranzyt gazu. Wcześniej o takiej możliwości mówił prezydent Władimir Putin.

Rosja buduje obecnie dwie trasy przesyłu gazu do UE omijające Ukrainę - Nord Stream 2 i biegnący przez Morze Czarne gazociąg Turecki Potok (Turkish Stream). Wraz z uruchomieniem pierwszej magistrali Gazprom zamierzał zrezygnować z tranzytu przez Ukrainę.

W Rosji ocenia się, że wbrew pierwotnym planom Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony do końca roku i Gazprom będzie dążył do zawarcia krótkoterminowej umowy z Ukrainą.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE