ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prokuratura przesłucha świadków w sprawie wypadku w kopalni Bielszowice
08.10.2019r. 17:23

Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej w najbliższym czasie rozpocznie przesłuchania świadków w postępowaniu, które ma wyjaśnić okoliczności ubiegłotygodniowego wypadku w kopalni Bielszowice, w jego wyniku zginął jeden górnik, a 12 zostało rannych. Przeprowadzono już sekcję zwłok zmarłego.

"Wstępne wyniki sekcji zwłok powinniśmy otrzymać w ciągu kilka dni. W najbliższym czasie rozpoczniemy przesłuchania świadków. Czekamy także na dokumentację z urzędu górniczego" - powiedział we wtorek PAP prokurator rejonowy w Rudzie Śląskiej Maciej Szlęk.

Śledczy zabezpieczyli już dokumentację dotyczącą prowadzonych w rejonie wstrząsu robót oraz informacje dotyczące aktywności sejsmicznej na tym obszarze. W czwartek po południu doszło tam do silnego wstrząsu górotworu o magnitudzie powyżej 3 stopni w skali Richtera.

Jak poinformował prokurator, śledztwo jest prowadzone pod kątem możliwości naruszenia art. 220 par. 1 oraz art. 155 kodeksu karnego. Dotyczą one niedopełnienia obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, czego efektem jest narażenie pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także nieumyślnego spowodowania śmierci człowieka. To standardowa kwalifikacja prawna w postępowaniach dotyczących wypadków przemysłowych.

Po czwartkowym tąpnięciu w szpitalach nadal przebywa czterech górników - z 12, którzy byli hospitalizowani krótko po wypadku. Trzech z nich jest leczonych w ośrodkach w Katowicach, Gliwicach i Rudzie Śląskiej. Jak wynika z informacji przekazanych Polskiej Grupie Górniczej, ogólny stan tych pacjentów jest dobry i w najbliższych dniach powinni zostać wypisani ze szpitali.

Najciężej ranny górnik trafił do Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie przeszedł operację. Lekarze nie udzielają informacji o zdrowiu tego pacjenta. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jego stan jest poważny, ale stabilny.
W sobotę i poniedziałek w kopalni Bielszowice przeprowadzono wizję lokalną, która wykazała uszkodzenia w podziemnej infrastrukturze. Na odcinku około 90 metrów stwierdzono wypiętrzenie spągu (spodu wyrobiska), widoczne są także uszkodzenia i zgniecenia obudowy chodnika. Kopalnia czeka teraz na zalecenia urzędu górniczego co do zakresu i sposobu napraw.

Wyrobisko, w którym doszło do wstrząsu, służyło do transportu materiałów. Teraz jest wyłączone z użytkowania. Przeprowadzenie wizji w tym rejonie było możliwe po spełnieniu warunków bezpieczeństwa; chodziło m.in. o potwierdzenie, że rejon jest stabilny sejsmicznie. Wnioski z oględzin będą ważne przy podejmowaniu decyzji, czy, kiedy i w jakim zakresie będzie można wznowić prace w rejonie wstrząsu.

Okoliczności wypadku wyjaśnia Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach pod nadzorem Wyższego Urzędu Górniczego.

Zmarły w wyniku tąpnięcia 39-letni górnik to 22. w tym roku śmiertelna ofiara wypadków w polskim przemyśle wydobywczym. Od początku roku praca górnicza pochłonęła już więcej ofiar niż w całym ubiegłym roku, kiedy życie straciło 21 górników. W kopalniach węgla kamiennego zginęło dotąd 16 osób - również o jedną więcej niż w całym roku 2018.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE