ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś wciąż nie zna ceny rosyjskiego gazu na przyszły rok
08.10.2019r. 17:48

Cena rosyjskiego gazu dla Białorusi zostanie określona po przygotowaniu map drogowych dotyczących integracji w ramach państwa związkowego - powiedział we wtorek minister energetyki Białorusi Wiktar Karankiewicz.

"Mińsk i Moskwa rozmawiają o cenie gazu dla Białorusi w 2020 r. w kontekście przygotowań map drogowych dotyczących integracji" - powiedział we wtorek w Mińsku minister energetyki Wiktar Karankiewicz podczas odbywającego się w Mińsku Forum Energetyki i Ekologii.

"Przygotowujemy te mapy, pracujemy nad nimi. Kwestia ceny gazu będzie rozpatrzona po ich przygotowaniu" - mówił Karankiewicz, cytowany przez agencję BiełTA. Obecnie Białoruś płaci Rosji 127 dolarów za 1 tys. m sześć. gazu.

Białoruś i Rosja dotąd nie porozumiały się w sprawie ceny surowca dla Mińska. Jednocześnie Moskwa naciska na pogłębianie integracji w ramach państwa związkowego, powołując się na umowę o jego powstaniu z 1999 r.

Według ekspertów odkładanie ustaleń w sprawie ceny gazu, podobnie jak w kwestii rekompensat dla Mińska za tzw. manewr podatkowy, to element presji Moskwy w negocjacjach na temat integracji. Od grudnia ubiegłego roku Moskwa otwarcie uzależnia dalsze wspieranie gospodarcze Białorusi od zintensyfikowania procesów integracyjnych.

Oba kraje we wrześniu parafowały wstępny program działań w ramach integracji, który nie został dotąd upubliczniony. Ma on zostać uzupełniony o 31 map drogowych w różnych sektorach, a następnie cały pakiet dokumentów mają podpisać prezydenci Rosji i Białorusi 8 grudnia - na dwudziestolecie podpisania umowy związkowej.
Karankiewicz mówił również o tym, że Mińsk liczy na intensyfikację negocjacji w sprawie rekompensat za tzw. manewr podatkowy, przeprowadzany w Rosji w sektorze naftowym.

Od początku 2019 r. Białoruś importuje rosyjską ropę na nowych warunkach - w wyższej cenie. Wynika to z przeprowadzanego w Rosji manewru podatkowego (rozłożonego na pięć lat) w sferze naftowej, który polega na stopniowym znoszeniu ceł eksportowych na rosyjską ropę i wzroście podatku od wydobycia surowca. Zyskuje na tym rosyjski budżet, ale manewr prowadzi do zwiększenia ceny surowca i będzie stopniowo zmniejszać opłacalność eksportu paliw wytwarzanych z niego na Białorusi.

Manewr podatkowy - jak wynika z szacunków ministerstwa finansów Białorusi - tylko w 2019 r. spowoduje dla tego kraju stratę kilkuset mln dolarów. W latach 2019-2024 Białoruś straci (z powodu zmniejszonych wpływów do budżetu i zwiększenia wydatków na zakup surowca przez rafinerie) nawet 11 mld dolarów.

W wywiadzie udzielonym 1 października rosyjskiemu portalowi RBK białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej podkreślał, że zanim dojdzie do pogłębienia integracji, trzeba rozwiązać aktualne problemy, takie jak kwestie rekompensaty dla Białorusi za rosyjski manewr podatkowy, problemy z dostawami białoruskiej żywności do Rosji, kwestie cen na gaz i ropę dla Mińska.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE