ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Już 570 zatrzymanych w wyniku protestów w Ekwadorze, władze nie wykluczają mediacji
08.10.2019r. 18:18

Już 570 osób zatrzymano w wyniku trwających od czwartku protestów przeciw zniesieniu dopłat do paliw - poinformowały we wtorek władze Ekwadoru. Prezydent Lenin Moreno nie wyklucza skorzystania z pomocy mediatorów, np. z ONZ.

"Jedyną odpowiedzią jest jednocześnie dialog i stanowczość" - powiedział w lokalnym radiu prezydencki minister i rzecznik głowy państwa Juan Roldan.

Poinformował, że liczba zatrzymanych wzrosła do 570 osób; wcześniej informowano o 477. Roldan dodał, że władze są otwarte na pomoc w ramach mediacji z ONZ, Kościoła katolickiego czy rektorów uniwersyteckich.

Masowe protesty wybuchły w związku ze zniesieniem przez rząd obowiązujących od 40 lat dopłat do paliw. Krok ten był częścią pakietu reform fiskalnych, które mają na celu ożywienie gospodarki i poprawę walki z przemytem paliw. Ze względu na protesty od czwartku w kraju obowiązuje stan wyjątkowy.

W nocy z poniedziałku na wtorek demonstranci zaatakowali kilka budynków rządowych; we wtorek tysiące ludzi protestowały w stołecznym Quito - niektórzy blokowali drogi, rzucali kamieniami. Policjanci użyli gazu łzawiącego. Na środę planowany jest ogólnokrajowy strajk.

Prezydent Moreno, który wyjechał ze stolicy, zapowiedział, że nie będzie tolerował nieporządków i nie wycofa się ze zniesienia dopłat do paliw.

Roldan z kolei poinformował, że wśród zatrzymanych jest ekwadorski parlamentarzysta, który popiera byłego prezydenta Rafaela Correę.
Moreno właśnie Correę - swojego dawnego mentora, za którego prezydentury pełnił urząd wiceprezydenta - oskarża o dążenie do przeprowadzenia zamachu stanu w Ekwadorze z pomocą prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. "Chcą przekształcić Ekwador w Wenezuelę" - powiedział Roldan.

Correa ostro krytykował obecnego szefa państwa i namawiał Ekwadorczyków do protestów. Moreno popierał go w czasie jego 10-letnich rządów, jednak odwrócił się od niego po wygranej w wyborach w 2017 roku i obecnie prowadzi bardziej prawicową politykę gospodarczą.

Jednak Correa, który mieszka na wygnaniu w Belgii, w rozmowie z agencją Reutera odparł zarzuty, nazywając je "nonsensem", a przedstawicieli obecnych władz Ekwadoru określił jako "kłamców".

Zniesienie subwencji na paliwa spowodowało w Ekwadorze wzrost cen benzyn o 123 procent. Podwyżka ma pomóc rządowi zaoszczędzić 1,5 mld dol. rocznie, a cały pakiet reform podatkowych ma przynieść roczny zysk w wysokości ok. 2,27 mld dol. W ramach porozumienia między Ekwadorem i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) kraj w zamian za zniesienie subwencji otrzymał kredyt w wysokości 4,2 mld dolarów.

W poniedziałek ekwadorski rząd poinformował, że państwowy koncern paliwowy Petroamazonas EP wstrzymał prace na trzech polach naftowych, które zostały "zajęte" przez "osoby niezwiązane z (ich) obsługą". Podano, że zawieszenie prac może poskutkować zmniejszeniem wydobycia o niemal 60 tys. baryłek ropy dziennie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE