ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Energa na Kongresie 590
09.10.2019r. 12:14

Za nami czwarta edycja Kongresu 590 - jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Forum wymiany myśli, idei i poglądów, na które przedstawiciele gospodarki, biznesu, legislacji, a także polityki czekają cały rok, odbyło się w Jasionce k. Rzeszowa. Trwało od 7 do 8 października. Wzięli w nim także udział przedstawiciele Grupy Energa.

Dwa dni merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń i kontaktów pod egidą najważniejszych osób w Państwie - tak przebiegało tegoroczne wydarzenie. Do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jasionce pod Rzeszowem zjechało kilka tysięcy uczestników nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Uroczyste otwarcie miało miejsce w poniedziałek. Kongres zainaugurował prezydent RP Andrzej Duda.

Jednym z ważniejszych dla branży energetycznej paneli była dyskusja zatytułowana "Miks energetyczny Polski w 2040 roku. Jak sfinansować transformację energetyczną?". Rozpoczęła ją konferencja prasowa Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

- Polityka energetyczna wyznaczana przez Rząd prowadzi do ogromnej zmiany. Zwiększy się wykorzystanie źródeł nisko i zeroemisyjnych oraz znacznie zostanie ograniczony wpływ na środowisko. Ważne jest też, by transformacja energetyczna była technicznie bezpieczna i sprawiedliwa - powiedział tuż przed rozpoczęciem panelu Minister Energii.

Grupę Energa w panelu reprezentował Wiceprezes Energi SA Dominik Wadecki. W dyskusji wzięli również udział przedstawiciele zarządów największych polskich spółek energetycznych. Debatowano nad planowanymi zmianami w krajowym planie klimatyczno-energetycznym w sektorze wytwarzania energii elektrycznej, nad rozwojem OZE, a także przyszłością konwencjonalnych źródeł energii, których w Polsce wciąż nie brakuje.

- Otoczenie regulacyjne i polityka klimatyczna wymuszają transformację. Realnym katalizatorem zmian staje się także rynek finansowy i instytucje finansujące projekty w obszarze energetyki. Identyfikując pewne kierunki wynikające z polityk instytucji finansowych, można stwierdzić, że odchodzą one od finansowania inwestycji bazujących na użyciu węgla. Duża cześć obecnie funkcjonujących ratingów korporacji pokazuje, że komponenty: środowiskowy, społeczny oraz ładu organizacyjnego stają się istotnym parametrem w przypadku podejmowania decyzji w zakresie finansowania przedsięwzięć i rozwoju przedsiębiorstw energetycznych - powiedział Dominik Wadecki, Wiceprezes Zarządu Energi SA ds. Operacyjnych.

Tematem omawianym na panelu było nie tylko to, jak przebiegać ma transformacja energetyczna, ale też w jaki sposób te rewolucyjne dla branży zmiany mają być finansowane. Krok w tym kierunku wykonała właśnie Energa, która we wrześniu uzyskała środki mające posłużyć w celu inwestowania w OZE.

- Grupa Energa może się pochwalić uzyskanym kredytem ESG-linked loan, który został udzielony przez konsorcjum banków. Kredyt posłuży celom związanym z rozwojem sieci dystrybucyjnej oraz z finansowaniem i refinansowaniem inwestycji w OZE. W kontekście wymogu dywersyfikacji przemyślana transformacja i specjalizacja w obszarze OSD i OZE daje możliwość nie tylko łatwego pozyskiwania finansowania, ale wręcz dywersyfikowania jego źródeł - podkreślił wiceprezes Wadecki.

Nie zabrakło też pytań o perspektywy na 2040 w kontekście działalności samych spółek. Jak firmy energetyczne wyobrażają sobie swoja działalność w tej odległej dziś jeszcze przyszłości? Jak wyobraża sobie ją Grupa Energa?

- W perspektywie polskiej energetyki w 2040 roku chciałbym, abyśmy byli firmą efektywną, realizującą potrzeby Krajowego Systemu Energetycznego, zasilającą budżet Państwa i innych akcjonariuszy, realizując jednocześnie strategię niskiej i zerowej emisyjności - dodał Dominik Wadecki.

W Kongresie 590 wziął też udział premier Mateusz Morawiecki, który zainaugurował drugi dzień wydarzenia.

- Przedsiębiorcy oczekują wsparcia ze strony Państwa w promocji polskiego przemysłu i eksportu. Silna gospodarka to nie niskie koszty pracy, ale sprawne instytucje, stabilne finanse publiczne i skuteczna polityka gospodarcza, którą konsekwentnie realizujemy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podczas Kongresu 590 rozdano także Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP, którymi doceniane są najlepsze polskie przedsiębiorstwa.
Energa

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE