ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kwieciński: Polska chce UE neutralnej klimatycznie, potrzebny jest program wdrożeniowy
09.10.2019r. 20:00

Polska chce Europy neutralnej klimatycznie do 2050 roku, ale potrzebny jest program wdrożeniowy do realizacji tego celu - oświadczył w środę w Brukseli minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister wziął udział w debacie dotyczącej transformacji regionów węglowych, odbywającej się w ramach Europejskiego Dnia Regionów i Miast. Kwieciński w swoim wystąpieniu nawiązał do czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej, podczas którego cztery kraje, w tym Polska, zablokowały zapisy o neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku.

"Polska była przeciw podpisaniu porozumienia w tym kontekście nie dlatego, że jesteśmy przeciw - wręcz przeciwnie, chcemy, by tak się stało - ale chcemy mieć program wdrożeniowy do realizacji tego celu" - podkreślił Kwieciński.

Minister zauważył, że nie było żadnego programu operacyjnego, który pozwoliłby na realizację celów klimatycznych do 2050 r. Wyraził nadzieję, że takim instrumentem finansowym stanie się zaproponowany przez Parlament Europejski Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Propozycja PE opiewa na kwotę 4,8 mld euro, jednak z Komisji Europejskiej płyną sygnały, że pieniędzy mogłoby być więcej.

"Powinny tutaj trafić nowe środki finansowe, nie powinno się wykorzystywać obecnych funduszy, wyciągać pieniędzy z Wspólnej Polityki Rolnej czy polityki spójności. To nie może być kwiatek do kożucha. Musi być to fundusz dysponujący potężnymi środkami, który pomoże 41 regionom przejść tę transformację" - mówił Kwieciński.
Jego zdaniem transformacji energetycznej nie da się osiągnąć "łatwo i szybko". W ocenie ministra chodzi o dłuższą perspektywę. "To się nie rozegra w ciągu siedmiu lat nowej perspektywy finansowej, tylko mówimy o programie, który ma horyzont czasowy 30-40 lat" - podkreślił.

Plany Komisji Europejskiej, która chce, aby do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu, wiążą się z koniecznością ograniczania emisji CO2 pochodzącego ze spalania paliw kopalnych. Tymczasem na terenie Unii Europejskiej funkcjonuje obecnie 217 elektrowni węglowych oraz 128 kopalń węgla kamiennego i brunatnego rozlokowanych w 41 regionach w 12 państwach członkowskich UE, w tym również w Polsce. Polskich regionów górniczych jest sześć - zalicza się do nich województwa: śląskie, małopolskie, lubelskie, łódzkie, dolnośląskie i wielkopolskie.

Trwający do czwartku Europejski Tydzień Regionów i Miast zgromadzi w Brukseli ponad 9 tys. osób związanych z samorządem terytorialnym.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: przesada 09.10.2019r. 20:24
Kapitulanci klimatyczni, wcześniej obiecywali co innego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE