ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia szuka partnerstw ws. dostaw wodoru i autobusów na to paliwo
09.10.2019r. 20:59

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) poszukuje partnerstw ws. dostarczania paliwa wodorowego dla autobusów miejskich zasilanych tym paliwem, a także samych pojazdów z ogniwami wodorowymi. Akcentuje, że stacje i autobusy powinny pojawić się w podobnym czasie.

W środę list intencyjny "dotyczący rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy zasilane wodorem" podpisali podczas imprezy Impact mobility rEVolution'19 członek zarządu Orlenu ds. operacyjnych Józef Węgrecki i przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.

Kilkanaście miesięcy wcześniej wolę współpracy z GZM przy technologiach wodorowych pod kątem m.in. zasilania pojazdów komunikacji miejskiej deklarowała Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Pytany o to w środę przez PAP przewodniczący GZM ocenił, że prace JSW nad technologią wodorową "być może nieco zwolniły", ale z płynących ze spółki sygnałów wynika, że jest ona nadal nią zainteresowana.

"Każdy, kto deklaruje możliwość dostarczenia wodoru jest partnerem, z którym chcielibyśmy nawiązać współpracę. Stąd m.in. dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego z Orlenem, ale jak się okaże, że JSW ma takie możliwości, chętnie będziemy z nich korzystać" - zapewnił Karolczak.

"My traktujemy naszych partnerów, jako dostawców. Dla nas nie ma większego znaczenia, na jakiej stacji będziemy tankowali" - zaznaczył przewodniczący GZM.

Jak dodał, w zakresie pozyskania pojazdów Metropolia wciąż liczy na projekt NCBR Bezemisyjny Transport Publiczny, w którym zadeklarowała wolę zakupu do 300 autobusów elektrycznych.

"Ale to nie jest jedyna droga. Równie dobrze możemy kupić gotowe rozwiązania na rynku" - zasygnalizował. "Musimy doprowadzić, że mniej więcej w jednym czasie pojawią się stacje paliwowe i autobusy" - zastrzegł.

Również w rozmowie z dziennikarzami wiceprezes Węgrecki wyjaśniał, że Orlenowi zależy na rozwoju produktu wodorowego i jego sprzedaży. "Chcemy, żeby to był nasz core business" - zadeklarował. Uściślił, że porozumienie z GZM zakłada zaangażowanie Orlenu w postaci ew. budowy stacji paliwa wodorowego.

"Nie są to jakieś bardzo skomplikowane rzeczy. Obecny rozwój powinien zmierzać do potanienia tych pojazdów. Bo jedna sprawa to ogniwo wodorowe, które dziś sporo kosztuje, a druga sprawa to wolumen" - wskazał Węgrecki przypominając, że Orlen jest jednym z głównych producentów wodoru w Polsce.
"Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że są również samochody elektryczne i budujemy również punkty ładowania samochodów elektrycznych. Jesteśmy wytwórcą i dostarczycielem mediów do pojazdów" - powtórzył wiceprezes. Zaznaczył też, że wodór produkowany pod kątem zasilania ogniw wodorowych wymaga bardzo dokładnego oczyszczenia.

Jak zadeklarował w czasie uroczystości Węgrecki, koncern widzi w wodorze paliwo przyszłości. "My, jako Orlen, musimy wpisać się w ten produkt, ponieważ sprzedajemy paliwo do samochodów. Więc, jakie by ono nie było uważamy, że jest to nasz obowiązek, żeby takie paliwo zapewnić" - zaznaczył przypominając, że w Polsce nie ma jeszcze stacji wodorowych.

"My będziemy pierwsi. Mamy w tej chwili dwie takie stacje w Niemczech, jesteśmy na etapie realizacji trzech stacji w Czechach. W Polsce musi być taka stacja w każdym mieście" - ocenił wiceprezes Orlenu ds. operacyjnych.

Przewodniczący zarządu GZM uznał podczas uroczystości, że w kontekście rozwoju elektromobilności trzeba pamiętać nie tylko o technologiach bateryjnych, ale też ogniwach paliwowych wykorzystujących wodór - ich eksploatacja jest bowiem podobna do klasycznych pojazdów spalinowych.

Karolczak przypominał, że Metropolia jako pierwsza w Polsce zaczęła pracować na rzecz wdrożenia tego typu napędów, druga była Gdynia. W Europie są już natomiast producenci autobusów na ogniwa paliwowe, w Polsce jest nim chociażby Solaris.

PKN Orlen jest obecnie jednym z największych producentów wodoru w Polsce - obok Grupy Azoty oraz Grupa Lotos. Zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego GZM z mocy tworzącej ją ustawy zajmuje się m.in. transportem publicznym; obecnie jest m.in. organizatorem komunikacji miejskiej w regionie.

W październiku ub. roku Polska podpisała deklarację z Tokio, zakładającą współpracę międzynarodowa w zakresie rozwoju technologii magazynowania energii opartych na wodorze, wymianę informacji i promocję innowacji w tym obszarze.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 10.10.2019r. 10:04
A Orlen dysponuje juz czystym wodorem zdatnym np. do ogniw paliwowych ? Bo o ile robią go z gazu ziemnego to puki co... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE