ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Protest Extinction Rebellion na lotnisku London City
10.10.2019r. 12:38

Aktywiści na rzecz ochrony klimatu z organizacji Extinction Rebellion (XR) rozpoczęli w czwartek rano trzydniowy protest na londyńskim lotnisku London City. Choć jako swój cel zapowiadają sparaliżowanie jego pracy, na razie żadne loty nie zostały odwołane.

"Możemy potwierdzić, że pewna liczba protestujących przybyła na lotnisko. Współpracujemy z policją metropolitalną w celu zapewnienia bezpiecznej pracy lotniska, które pozostaje w pełni otwarte i funkcjonuje" - napisały na Twitterze władze London City Airport, dodając, że do godz. 9.15 (godz. 10.15 w Polsce) na lotnisku wylądowało bądź odleciało z niego ponad 60 samolotów.

Według AFP kilka osób zostało aresztowanych.

Zgodnie z rozkładem w czwartek na London City przylecieć lub odlecieć z niego ma 286 samolotów, którymi ma podróżować 18 tys. pasażerów.

Aktywiści z Extinction Rebellion zapowiedzieli w środę, że ich celem jest przeprowadzenie podobnego protestu, jaki niedawno odbywał się - z innych powodów - w Hongkongu, czyli zamierzają siedzieć i leżeć na podłogach terminalu, a także przyklejać się klejem lub przykuwać do drzwi. Jeśli natomiast protest wewnątrz byłby niemożliwy, planują prowadzenie go na zewnątrz, blokując autobusy i pociąg lotniskowy.
Lotnisko London City znalazło się na celowniku XR z powodu planów jego rozbudowy, w efekcie której podwojona ma zostać liczba lotów. Zdaniem aktywistów jest to sprzeczne z deklaracjami rządu o zamiarze osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku. Podkreślają także, że lotnisko jest "w nieproporcjonalnie dużym stopniu wykorzystywane przez prywatne samoloty oraz finansistów".

London City to najmniejsze, ale położone najbardziej centralnie spośród pięciu londyńskich lotnisk. Z racji bliskości finansowej dzielnicy City jest chętnie wykorzystywane przez pracowników sektora finansowego i biznesmenów. W 2018 roku obsłużyło ono 4,8 miliona pasażerów. Planowana do 2022 roku rozbudowa pozwoliłaby na zwiększenie jego przepustowości do 6,5 miliona osób.

Na początku roku regularne połączenie między lotniskiem Chopina w Warszawie a London City uruchomił LOT.

Od poniedziałku, kiedy w Londynie rozpoczęły się zapowiadane na dwa tygodnie protesty XR, które mają zwrócić uwagę na potrzebę walki ze zmianami klimatu, aresztowano już ponad 600 osób.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE