ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pogrzeb ofiary tąpnięcia w kopalni Bielszowice; dwaj górnicy nadal w szpitalach
10.10.2019r. 12:47

W Rudzie Śląskiej odbył się w czwartek pogrzeb ofiary tragicznego tąpnięcia, do którego doszło przed tygodniem w miejscowej kopalni Bielszowice - części kopalni Ruda. W szpitalach nadal przebywa dwóch poszkodowanych w tamtym wypadku górników; stan ich zdrowia się poprawia.

Pogrzeb zmarłego 39-letniego elektryka górniczego odbył się w Rudzie Śląskiej-Bykowinie. We mszy św. w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Barbary uczestniczyli - obok bliskich ofiary - także przedstawiciele władz kopalni i Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski, w szpitalach w Krakowie i Katowicach przebywają jeszcze dwaj poszkodowani w wypadku górnicy - z dwunastu, którzy początkowo trafili do lecznic. Z informacji lekarzy wynika, że stan obu pacjentów się poprawia.

Prace w rejonie wstrząsu tysiąc metrów pod ziemią są wstrzymane. Nadzór górniczy zalecił powołanie specjalnego zespołu, w skład którego wejdą m.in. eksperci z Politechniki Śląskiej, Głównego Instytutu Górnictwa i Akademii Górniczo-Hutniczej, a także przedstawiciele kopalni i urzędu górniczego.

"Zadaniem zespołu będzie przygotowanie rekomendacji dotyczących zakresu i sposobu naprawy szkód spowodowanych wstrząsem" - wyjaśnił rzecznik. Wstrząs spowodował m.in. wypiętrzenie spągu (spodu chodnika) na odcinku około 90 metrów oraz uszkodzenia obudowy wyrobiska.
Wyłączony obecnie z użytkowania chodnik pełnił funkcje transportowe; jego zamknięcie nie wpływa na bieżące wydobycie węgla w kopalni Ruda.

Równolegle do postępowania urzędu górniczego śledztwo w sprawie wypadku prowadzi Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej, rozpoczynająca przesłuchania świadków. Przeprowadzono też sekcję zwłok zmarłego górnika. Śledczy zabezpieczyli dokumentację dotyczącą prowadzonych w rejonie wstrząsu robót oraz informacje dotyczące aktywności sejsmicznej na tym terenie.

Śledztwo jest prowadzone pod kątem możliwości naruszenia art. 220 par. 1 oraz art. 155 kodeksu karnego. Dotyczą one niedopełnienia obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, czego efektem jest narażenie pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także nieumyślnego spowodowania śmierci człowieka. To standardowa kwalifikacja prawna w postępowaniach dotyczących wypadków przemysłowych.

Pochowany w czwartek górnik był 22. w tym roku śmiertelną ofiarą wypadków w polskim przemyśle wydobywczym. Od początku roku praca górnicza pochłonęła już więcej ofiar niż w całym ubiegłym roku, kiedy życie straciło 21 górników. W kopalniach węgla kamiennego zginęło dotąd 16 osób - również o jedną więcej niż w całym roku 2018.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE