ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Schetyna: specustawa górnicza ma odsunąć samorządowców od kluczowych decyzji
10.10.2019r. 13:13

Planowana nowelizacja prawa geologicznego i górniczego - tzw. specustawa górnicza - ma odsunąć samorządowców od kluczowych decyzji, dotyczących lokowania kopalń - ocenił w czwartek w Rybniku (Śląskie) lider PO Grzegorz Schetyna.

Chodzi o przygotowany przez grupę posłów PiS projekt nowelizacji prawa geologicznego górniczego i innych przepisów (tzw. specustawa), dający możliwość stanowienia przez ministra środowiska - także wbrew woli samorządów - obszarów specjalnego przeznaczenia na terenach ze złożami węgla o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego, uznanymi przez rząd za strategiczne. Projekt ma być omawiany podczas posiedzenia Sejmu już po wyborach parlamentarnych.

"Projekt specustawy ma tak naprawdę izolować, odsunąć samorząd od podstawowych decyzji - od decyzji mówiących o powstawaniu nowych kopalń, nowych inwestycji. Mówimy o tym dlatego, że tu (...) jak w soczewce widać, w jaki sposób państwo, rząd, PiS, będzie traktował samorządy, mieszkańców, jeżeli PiS wygra wybory i będzie miał taką większość, że będzie mógł powołać rząd" - mówił Schetyna podczas czwartkowej konferencji prasowej w Rybniku.

"To jest odsunięcie (...) samorządowców od decyzji tak kluczowych dla mieszkańców, jak te, które będą mówiły o lokowaniu kopalń" - dodał szef Platformy Obywatelskiej. Zwrócił uwagę, że projekt ma być procedowany podczas posiedzenia Sejmu, zwołanego już po wyborach. "Tam będą przepychane kolanem rzeczy, o których dzisiaj boi się PiS powiedzieć, do których boi się przyznać. I tak mogą wyglądać te następne cztery lata" - ocenił Schetyna.
Jak powiedział wiceprzewodniczący Platformy Borys Budka, projekt tzw. specustawy jest przez PiS ukrywany przed opinią publiczną. Ocenił, że po uchwaleniu tego projektu "to w Warszawie, wbrew opinii samorządu i mieszkańców, będzie można jedną decyzją lokować kopalnię w każdym miejscu w Polsce".

Wiceminister energii Adam Gawęda (PiS), również ubiegający się o mandat poselski w okręgu rybnickim, mówił wcześniej, że przygotowany przez grupę posłów PiS projekt nowelizacji prawa geologicznego górniczego nie dotyczy żadnego ze złóż na Śląsku i w Małopolsce. Chodzi jedynie - informował wiceminister - o złoża o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa surowcowego państwa, położone w okolicach Bełchatowa (węgiel brunatny) i na Lubelszczyźnie (węgiel kamienny).

Gawęda zapewniał też, że złoże węgla Paruszowiec w Rybniku, o którego eksploatację, przy sprzeciwie samorządu i mieszkańców, zabiega prywatny inwestor, nie będzie eksploatowane.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE