ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska Izba Ekologii: w Polsce prawdziwego smogu nie było i nie ma
10.10.2019r. 14:14

Jeżeli nie rozwiążemy problemu ubóstwa energetycznego, to nie będziemy w stanie skutecznie poradzić sobie z niską emisją. Brytyjczycy blisko 70 lat temu również walczyli o czyste powietrze, ale też popełnili przy okazji wiele błędów, które my teraz powielamy, zwłaszcza na południu Polski.

W Bytomiu, w ramach 14. otwartej konferencji ekologicznej "Bezpieczeństwo Ekologiczne w Mieście - Smog" dyskutowano o zagrożeniach dla zdrowia, jakie niesie za sobą niska emisja, a także o tym, w jaki sposób skutecznie temu zjawisku zapobiegać. Najmłodsi zaś uczyli się, w jaki sposób ogrzewać mieszkanie węglem w zgodzie z ekologią.

Spore zainteresowanie wzbudziła prezentacja Wojciecha Główkowskiego, przedstawiciela Polskiej Izby Ekologii, który zapewniał, że w Polsce, wbrew obiegowym opiniom, nie mamy i nigdy nie mieliśmy do czynienia z prawdziwym smogiem.

- Dawny londyński smog składał się z dymu i mgły, my z tych dwóch rzeczy mamy do czynienia jedynie z dymem. W Polsce mamy zupełnie inne warunki atmosferyczne niż na Wyspach Brytyjskich. W Londynie mgła znad morza zatrzymywała zanieczyszczenia w miejscu i ludzie umierali. Do smogu nam więc daleko - przekonywał Wojciech Główkowski.

Przyznał jednak, że w wielu miejscach w Polsce stężenie szkodliwych substancji jest bardzo wysokie.

- Pamiętajmy, że jeszcze w latach 70. ub. stulecia na Śląsku stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu było dziesięć razy wyższe niż obecnie. Jeszcze 10 lat temu paliły się hałdy i te wskaźniki były również wyższe. Taka sytuacja towarzyszyła nam w zasadzie przez cały rok. Stan powietrza uległ zatem poprawie - dodał ekspert PIE.

W jego opinii problem likwidacji niskiej emisji jest w granicach możliwości finansowych i technicznych polskich samorządów, lecz - jak się wyraził - nie bardzo organizacyjnych.

- Wciąż powielamy błędy które popełniali Anglicy prawie 70 lat temu. Takim błędem jest zakaz palenia węglem w Krakowie. Anglicy również zakazali i w efekcie tysiące ludzi umarło z wyziębienia i chorób, m.in zapalenia płuc. Anglicy nie walczyli wówczas z ubóstwem energetycznym i to był ich błąd. I my również go powielamy. Należy jak najszybciej podjąć taką walkę, przeznaczając większe kwoty na dofinansowanie ociepleń budynków, przyłączy do sieci energetycznej i wymianę pieców. Gaz jest wciąż drogi, dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie ekogroszku. Tego paliwa jest jednak wciąż zbyt mało na rynku, co sprzyja jego fałszowaniu - mówił Główkowski.
- Nie można całkowicie zakazywać grzania węglem, w sytuacji, w której obecnie się znajdujemy. Jaki byłby to sens, gdyby odebrano górnikom i emerytom górniczym możliwość spalania węgla w ich domowych paleniskach, skoro przecież przysługuje im deputat węglowy? - argumentował ekolog.

Prof. Andrzej Misiołek wskazał z kolei na konieczność uregulowania prawego pojęcia "bezpieczeństwo ekologiczne".

- Ta sprawa pojawia się w wielu dokumentach państwowych, ale nie jest zdefiniowana pod względem prawnym. W prawie ochrony środowiska to się wręcz aż prosi. W Unii Europejskiej pojęcie bezpieczeństwa ekologicznego jest stosowane, ale również brakuje definicji prawnej. Taka definicja powinna uwzględniać dwa elementy: bezpieczeństwo traktowane jako stan środowiska naturalnego oraz stan świadomości ekologicznej z uwzględnieniem całego procesu wokół zapewnienia tego bezpieczeństwa, zarówno pod względem prawnym, politycznym i społecznym, jak i technicznym oraz technologicznym - tłumaczył prof. Misiołek.

Przed spalaniem w piecach tworzyw sztucznych przestrzegała uczestników debaty prof. Ewa Marchwińska-Wyrwał ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Konieczna jest wiedza ekologiczna. Ludzie muszą wiedzieć, co przynosi im szkodę, a co nie. Poprzez niewiedzę wielu strzela sobie w przysłowiowe kolano spalając w piecach m.in. tworzywa sztuczne. Niebezpieczeństwem XXI w. są związki chlorowcopochodne, które ulatniają się przy spalaniu tworzyw sztucznych wraz z węglem - ostrzegała prof. Ewa Marchwińska-Wyrwał.

Konferencji zatytułowanej "Bezpieczeństwo Ekologiczne w Mieście - Smog", która odbyła się 9 września br. w budynku dawnej cechowni kopalni Rozbark w Bytomiu, patronowała medialnie Trybuna Górnicza i portal netTG.pl

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: zgryźliwy 10.10.2019r. 15:49
Ale przy wprowadzaniu obciążeń na budowę wiatraków nikt się emerytów nie pytał, czy chcą mieć droższy prąd...... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ekologik 10.10.2019r. 17:35
całkiem zapomniano już wielkim udziale w zimie pyłu z rozkładających się liści - dlatego akcje wymiany pieców nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: mirosławek 11.10.2019r. 10:08
"w Polsce, wbrew obiegowym opiniom, nie mamy i nigdy nie mieliśmy do czynienia z prawdziwym smogiem" - to... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 18-10-2019r. 08:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE