ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport PIE: do 2025 r. będziemy mieć trzecią co do wielkości flotę e-autobusów w Europie
10.10.2019r. 15:07

Do 2025 r. Polska będzie dysponować trzecim co do wielkości zasobem e-autobusów w Europie, po Francji i Wielkiej Brytanii - wynika z raportu PIE,

Szczególne wyzwania, jeżeli chodzi o rozwój elektromobilności, stoją przed miastami - wskazali autorzy opublikowanego w czwartek raportu PIE "Jak wspierać elektromobilność", przygotowanego we współpracy z PKN Orlen oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii. "To w nich ogromną rolę odgrywa bowiem transport publiczny, z którego korzysta 90 proc. mieszkańców Polski. Przestrzeń na przeprowadzenie elektryfikacji transportu publicznego jest w Polsce znaczna" - oceniono.

Flota miejskich autobusów w Polsce w 2018 r. liczyła nieco ponad 12 tys. pojazdów, systematycznie rośnie jednak udział autobusów elektrycznych w całej flocie transportu publicznego - wskazano. W 2015 r. jeździło ich 8, trzy lata później - około 100; zaś w lipcu 2019 r. - 198. Eksperci przewidują, że w 2030 r. autobusy elektryczne będą stanowiły ok. 52 proc. całej europejskiej floty.

"Polska będzie w awangardzie tych zmian, przesuwając się z 5. na 3. pozycję. Konkurencję dla nas stanowić będą przede wszystkim Francja i Wielka Brytania, inwestujące w elektromobilny transport zbiorowy" - napisano. Według PIE mamy tu spore rezerwy. "Pomimo miejsca w czołówce, flota autobusów elektrycznych stanowi ok. 1 proc. wszystkich autobusów w Polsce. Sytuacja ta ulega jednak dynamicznej zmianie" - oceniono. W raporcie przypomniano, że w lipcu br. podpisano umowę na zakup 130 elektrycznych autobusów w Warszawie, a Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi program E-bus, w którym udział zadeklarowały 62 samorządy, planujące zakup prawie 800 autobusów elektrycznych do 2020 r. i aż 1500 do 2023 r.

Ewolucję przechodzi również transport indywidualny - 17 proc. aut we flocie mobilności współdzielonej to pojazdy elektryczne. "Globalny rynek współdzielenia samochodów w 2017 r. był wart ok. 1,3 mld euro, a do 2024 r. ma wzrosnąć do ponad 9,2 mld euro" - wskazał, cytowany w czwartkowym komunikacie, Łukasz Czernicki z PIE. Według niego nowy sposób patrzenia na samochód, bardziej jako narzędzie niż cel sam w sobie, doprowadzi do tego, że już w 2025 r. na świecie liczba współdzielonych aut wyniesie 45 mln, a znaczną część z nich będą stanowiły pojazdy elektryczne.
Eksperci PIE zwrócili uwagę, że odpowiadający jeszcze w 2015 r. za niemal 3/5 ceny pojazdu koszt baterii, w 2025 r. ma stanowić 1/5 ceny pojazdu. "Jak pokazują wyliczenia obrazujące całkowity koszt zakupu i eksploatacji pojazdu elektrycznego, już w tej chwili +elektryki+ nie ustępują pod tym względem pojazdom spalinowym" - przekonują autorzy raportu.

Ich zdaniem najważniejsze dla rozwoju elektromobilności indywidualnej jest to, by w początkowej fazie rozwoju rynku stosować "pozafinansowe mechanizmy wsparcia dla nabywców aut elektrycznych, takie jak darmowe parkowanie, możliwość jazdy buspasem czy wjazd do stref niskoemisyjnych". Ważnym elementem, jak dodano, jest też budowa ładowarek przy drogach krajowych, ekspresowych, autostradach. W 2018 r. na 1 tys. kilometrów kwadratowych były w Polsce 3 ogólnodostępne stacje ładowania - wskazano.

W raporcie wskazano też na różne modele wspierania elektromobilności. "Biorąc pod uwagę szacunkowe środki przeznaczone na rozwój elektromobilności w 2018 r. obecnie liderami w tej dziedzinie są Korea Południowa i Chiny. Rząd Korei Południowej opracował 5-letni plan wydatkowania kwoty 27,7 mld euro na rzecz elektromobilności" - czytamy. Dodano, że niemal dwukrotnie mniej niż Korea wydają na rozwój e-mobility kolejne w zestawieniu Niemcy i Wielka Brytania. Jednocześnie Holandia oferując średnio 8 razy mniejsze dofinansowanie na zakup auta elektrycznego niż Wielka Brytania zanotowała prawie 8-krotnie większy udział rejestracji samochodów elektrycznych w całej flocie w 2018r.

PIE to publiczny think tank gospodarczy, który zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju i za granicą.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: liczyk 10.10.2019r. 17:31
czy nas na to stać?
o ile to zwiększy dług publiczny?
to nie inwestycje a konsumpcja
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ttT 11.10.2019r. 11:48
PIE to "publiczny" think tank gospodarczy
co jest tu "publicznego" PKN SA czy KAPE SA ????
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 16-10-2019r. 11:02 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE