ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MFW: Wprowadzenie podatku węglowego w Polsce byłoby negatywne dla zatrudnienia m.in. w górnictwie
10.10.2019r. 16:30

Wprowadzenie podatku węglowego w Polsce w wys. 50 USD od tony CO2 przyczyniłoby się do utraty miejsc pracy w sektorze górniczym i powiązanych z nim branżach, a być może w całej gospodarce - wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

MFW dokonał w opublikowanym w piątek rozdziale jesiennej edycji "Fiscal Monitor" przeglądu rozwiązań fiskalnych, które mogą sprzyjać redukcji emisji CO2 na świecie.

Wśród przeanalizowanych propozycji znalazło się m.in. wprowadzenie podatku węglowego od paliw kopalnych, który mógłby być nakładany np. na rafinerie, czy kopalnie w zależności od zawartości węgla w produkcie finalnym.

Z szacunków MFW wynika, że wprowadzenie w Polsce podatku węglowego w wysokości 50 USD od tony CO2 skutkowałoby w horyzoncie do 2030 r. utratą ok. 40 tys. miejsc pracy więcej w górnictwie i sektorach powiązanych niż w scenariuszu braku wprowadzenia takiego podatku.
W całej gospodarce spadek zatrudnienia po wprowadzeniu podatku wyniósłby wg MFW 0,3-0,9 proc. całości zatrudnienia.

MFW zaznacza, że w tym samym czasie zatrudnienie wzrosłoby w innych niż górnictwo sektorach i powiązanych z nim branżach - np. w energii odnawialnej - jednak nowe miejsca pracy zostałyby utworzone najprawdopodobniej w innych regionach kraju w porównaniu do likwidowanych miejsc pracy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE