ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Odkładana od lat budowa gazowego interkonektora Bułgaria - Grecja ma szansę ruszyć
10.10.2019r. 21:43

Odkładana od prawie dziewięciu lat budowa interkonektora gazowego z Grecją, który ma zapewnić dywersyfikację dostaw gazu dla Bułgarii, ma szansę ruszyć po podpisaniu w czwartek porozumienia z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie kredytu o wartości 110 mln euro.

Interkonektor o długości 182 km, z czego około 151 km na terytorium Bułgarii, ma zapewnić łączność między systemami gazociągowymi Grecji i Bułgarii. Nitka połączy greckie Komotini i bułgarską Starą Zagorę. Przepustowość na początku wyniesie 3 mld metrów sześciennych rocznie, a później ma wzrosnąć do 5,5 mld m sześć. Wartość inwestycji wynosi 240 mln euro, z czego 45 mln pochodzi z funduszy unijnych.

W czwartek spółka Bułgarski Energetyczny Holding (BEH), spółka budująca interkonektor oraz europejski Bank Inwestycyjny, podpisały porozumienie w sprawie kredytu na budowę. Termin spłaty, przy oprocentowaniu 1,8 proc. w skali rocznej, wynosi 25 lat. Przewidziany jest 7-letni okres karencji.

39 mln euro zapewni bułgarski program operacyjny "Innowacje i konkurencyjność", 45 mln euro przyznała na tę inwestycję Komisja Europejska w 2010 roku, po kryzysie gazowym ze stycznia 2009 roku, kiedy z powodu konfliktu między Ukrainą a Rosją, Bułgaria została pozbawiona dostaw gazu na prawie trzy tygodnie.
Operatorem gazociągu będzie bułgarsko-grecka spółka ICGB, w której Sofia i Teny mają równe udziały. W czwartek resorty Grecji i Bułgarii podpisały szereg porozumień o eksploatacji interkonektora. Jedno z nich przewiduje, że podatki za jego użytkowanie nie zmienią się przez 25 lat.

W przyszłym gazociągu 1 mld metrów sześciennych surowca będzie rocznie zarezerwowane dla bułgarskiego operatora Bułgartransgaz, 570 mln - dla greckiej DEPA i włoskiej Edison, które są udziałowcami tej inwestycji. Na pozostałe 1,5 mld m sześc. poszukiwane będą źródła dostaw; nie wyklucza się, że może to być amerykański gaz skroplon(LNG). Bułgaria jest obecnie prawie całkowicie zależna od rosyjskiego gazu.

Minister energetyki Temenużka Petkowa zapewniła, że inwestorzy mają zamiar skończyć budowę za 12 miesięcy, a nie jak pierwotnie planowano - za 18. Surowiec powinien popłynąć przez interkonektor w 2020 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE