ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Komplet pozwoleń na budowę gazociągu Polska - Litwa w woj. podlaskim
11.10.2019r. 11:39

Ostatnie pozwolenie na budowę gazociągu Polska-Litwa na terenie województwa podlaskiego wydał w piątek wojewoda Bohdan Paszkowski. Dotyczy ono przebiegu inwestycji w powiecie siemiatyckim.

Cały gazociąg na terenie województwa podlaskiego będzie miał 276 km. W regionie powstanie też sześć tzw. zespołów zaporowo-upustowych, które mają dawać możliwość przetworzenia gazu do odpowiedniego ciśnienia, by mogli z niego korzystać odbiorcy.

W Podlaskiem są dwa odcinki tego gazociągu, tzw. północny i południowy. Północy zaczyna się w rejonie Kolna i biegnie wzdłuż północno-zachodniej granicy województwa do granicy z Litwą (ok. 150 km). Gazociąg będzie też biegł przez fragment województwa warmińsko-mazurskiego. Cały odcinek południowy to 158 km do tłoczni Hołowczyce (Mazowieckie).

Wojewoda podlaski poinformował w piątek dziennikarzy, że zakończył się trwający dwa lata cały proces wydawania wszystkich niezbędnych decyzji lokalizacyjnych o przebiegu gazociągu i pozwoleń na budowę tej inwestycji w Podlaskiem.

Przypomniał, że to jedna ze strategicznych inwestycji realizowanych przez inwestora z wykorzystaniem funduszy unijnych. Wyraził nadzieję, że wkrótce ta budowa w regionie będzie rozpoczęta, będzie realizowana etapami.

Inwestorem jest Operator Systemów Gazowych Gaz-System w Warszawie.
"Będziemy się kontaktować z inwestorem, bo dla nas to też będą ważne informacje z uwagi na to, że będzie ingerencja - w ślad za tymi decyzjami - w prawo własności (gruntu - PAP) osób i podmiotów, przez teren których ten gazociąg będzie przebiegać. Też będzie konieczność wypłacenia odszkodowań z tego tytułu, że rura na danym terenie zostanie wkopana w ziemię" - powiedział Paszkowski.

Wojewoda wyjaśnił, że gazociąg Polska-Litwa będzie wpięty w obecny system sieci gazowej w Polsce. Przypomniał, że Podlaskie ma najgorszy w kraju dostęp do gazu sieciowego, dlatego region liczy na to, że to się poprawi i wpłynie na rozwój regionu. Zaznaczył, że dzięki zespołom zaporowo-upustowym, które powstaną, pojawią się wnioski o podłączenie do tego gazociągu, będzie to wymagało - jak mówił - "odpowiednich inwestycji".

Spółka Gaz-System informowała wcześniej PAP, że główny cel gazociągu Polska-Litwa to powstanie nowego transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Inwestycja ma służyć rozwojowi systemu przesyłowego gazu, ale też poprawić parametry techniczne sieci w Polsce. Gazociąg ma również podnieść atrakcyjność inwestycyjną północno-wschodniej Polski.

W połowie września rzeczniczka Gaz-Systemu Iwona Dominiak informowała PAP, że przetarg na zakup rur na południowy odcinek gazociągu w Podlaskiem i przetarg na prace budowlane mają być ogłoszone w czwartym kwartale 2019 r.

" (...) w zakresie odcinka północnego Gazociągu Polska-Litwa dostawy rur są już realizowane w ramach zawartych umów ramowych. W ich zakresie realizowane są umowy cząstkowe na poszczególne odcinki inwestycji" - dodała wtedy Dominiak.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: political fiction 12.10.2019r. 08:31
Ten gazociąg powinien zostać sfinansowany przez stronę, która ma interes w jego budowie, to jest przez stronę litewską, nie przez Polskę.

Podobnie - Via Carpatia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE