ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ćwiczenia ratowników w budowanej na Białorusi elektrowni jądrowej
11.10.2019r. 16:47

Pod Ostrowcem na Białorusi, gdzie budowana jest elektrownia jądrowa, przeprowadzono ćwiczebną akcję ratowniczą. Scenariusz przewidywał usunięcie zanieczyszczenia oraz ewakuację personelu i okolicznej ludności po wycieku radioaktywnej pary.

Według scenariusza ćwiczeń, w jednym z dwóch reaktorów dochodzi do wycieku radioaktywnej pary z generatora pary. Organizatorzy podkreślali, że to scenariusz "fantastyczny i technicznie niemożliwy", jednak, jak tłumaczono, służby ratunkowe powinny być gotowe "na wszystko".

Ćwiczenia obejmowały działania w ramach przekazania informacji miejscowym władzom i rządowi oraz Rosatomowi, który buduje białoruską elektrownię.

Uruchomiony został plan awaryjny, ruszył sztab kryzysowy. Do akcji włączyli się ratownicy, odpowiedzialni za lokalizację i likwidację awarii, grupy dezaktywacji i działań sanitarnych. Przeprowadzono ewakuację personelu oraz blisko 200 osób, które znalazły się w umownie zagrożonej strefie. Ich rolę odgrywali statyści.

Jednym z etapów ćwiczenia było gaszenie pożaru zbiornika z ropą w warunkach skażenia radioaktywnego.

Przetestowano również system informowania ludności oraz kontroli i ewidencji, uruchomiono punkt medyczny. "Mieszkańcom" wydano maski przeciwgazowe i inny sprzęt ochronny.

Manewry oglądali, m.in. przedstawiciele białoruskiego rządu.
Białoruska elektrownia jądrowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów.

Uruchomienie pierwszego reaktora zapowiadano dotąd na grudzień 2019 r., jednak zostało ono przeniesione na styczeń przyszłego roku. Drugi reaktor miał ruszyć latem przyszłego roku, ale zapewne również ten termin ulegnie zmianie.

W piątek ministerstwo energetyki potwierdziło, że paliwo jądrowe ma dotrzeć do Ostrowca jeszcze w tym roku.

Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, która zarzuca Białorusinom niedopełnianie procedur bezpieczeństwa, a elektrownię określa jako "rosyjski projekt geopolityczny". Siłownia powstaje w odległości ok. 50 km od litewskiej stolicy.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE