ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Operator w Kaliforni prewencyjnie odłączył od sieci 185 tys. odbiorców
11.10.2019r. 18:29

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, jeden z największych operatorów sieci energetycznej w Kalifornii, PG&E, stanął na skraju bankructwa z powodu roszczeń będących konsekwencją pożarów, które nawiedziły Kalifornię w ostatnich latach i których przyczyną mogła być infrastruktura energetyczna. Teraz, aby zapobiec podobnej sytuacji w obliczu zwiększonego zagrożenia nowymi pożarami, kalifornijski operator po prostu wyłączył sporą część swojej sieci.

W wyniku pożarów nawiedzających w ostatnich latach Kalifornię i będących ich konsekwencją roszczeń wobec Pacific Gas and Electric (PG&E), jeden z największych operatorów energetycznych w USA został zmuszony do ogłoszenia na początku tego roku niewypłacalności.

Posiadane przez PG&E ubezpieczenia od roszczeń będących efektem pożarów miały opiewać w roku 2018 na 1,4 mld dolarów, tymczasem roszczenia skierowane wobec tego operatora, powstałe w wyniku szkód spowodowanych pożarami, miały wówczas przekraczać 30 mld dolarów.

Ta sytuacja wynikała z prawa obowiązującego w Kalifornii, które czyni tamtejsze "utilities" odpowiedzialnymi za szkody związane z ich infrastrukturą nawet jeśli te szkody nie powstały w wyniku zaniedbań tych firm.

Już wcześniej firmy energetyczne z Kalifornii były oskarżane o szkody powstałe na przykład w wyniku pożarów mogących wynikać np. z upadku drzew na sieci.

Aby zabezpieczyć się przed kolejnymi roszczeniami, które mogą powstać na skutek następnych pożarów, Pacific Gas and Electric zapowiedział wcześniej w tym roku, że jeśli pojawi się ryzyko kolejnych pożarów, po prostu wyłączy część sieci.

Wcześniej w tym roku kalifornijski operator skorzystał już z takich środków, pozbawiając dostępu do energii około 60 tys. odbiorców.
Teraz PG&E wdrożył taką opcję po raz kolejny, ale na znacznie większą skalę, w sytuacji panującej suszy i prognoz mówiących o silnym wietrze, który mógłby doprowadzić do przewrócenia drzew na sieci energetyczne i wywołania nowych pożarów.

Wcześniej w tym tygodniu PG&E ogłosił plany odłączenia nawet 525 tys. odbiorców energii na dwa dni. Finalnie PGE nie zdecydował się jednak na pozbawienie energii tak dużej grupy, odcinając w nocy z wtorku na środę 185 tys. odbiorców w regionach, w których wcześniej dochodziło do ogromnych pożarów.

Ostrzeżenia o możliwym wyłączeniu sieci wydało w tym tygodniu także dwóch innych operatorów działających w Kalifornii. Southern California Edison poinformował o możliwości odcięcia 170 tys. odbiorców, a San Diego Gas & Electric ogłosił, że na taką ewentualność musi się przygotować nawet 300 tys. jego klientów.

Southern California Edison oraz San Diego Gas & Electric są obecnie chronione na wypadek roszczeń spowodowanych pożarami poprzez specjalny stanowy fundusz z budżetem 21 mld dolarów, który będzie mógł również wesprzeć PG&E, ale pod warunkiem wyjścia tego operatora z niewypłacalności, na co PG&E ma czas do połowy przyszłego roku.

W odpowiedzi na ostrzeżenia kalifornijskich zakładów energetycznych Tesla wysłała w tym tygodniu do swoich klientów z Kalifornii informacje, aby na wszelki wypadek posiadali w pełni naładowane samochodowe baterie. Podobne informacje firma Elona Muska wysłała do właścicieli stacjonarnych magazynów energii Powerwall.

PG&E, posiadające około 5,4 mln klientów kupujących energię elektryczną i ok. 4,5 mln odbiorców gazu, było w ostatnich latach największym w Kalifornii inwestorem w obszarze efektywności energetycznej czy infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych, a jego problemy mogą odczuć także inwestorzy z branży energii odnawialnej, którzy postawili w tym stanie farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe i z którymi umowy na zakup energii zawarło PG&E.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: political fiction 11.10.2019r. 22:48
To chory kraj, chory kraj

:=0
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PS 12.10.2019r. 22:18
Mądra decyzja. Jeśli politycy wymyślili głupie prawo, że w razie pożaru od sieci uszkodzonej przez żywioły ma płacić... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jan 14.10.2019r. 07:34
California dream - najbardziej zaOZEnowany stan w USA, wolny rynek, technologia Muska za płotem, a bez podstawoweych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE