ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgaria. Zaniepokojenie w związku z informacjami o przywozie śmieci z Rzymu
12.10.2019r. 13:24

Poważne zaniepokojenie w Bułgarii wywołała informacja, że władze zamierzają pomóc Rzymowi w rozwiązaniu kryzysu ze śmieciami, z którymi włoska stolica nie może sobie poradzić. Według telewizji Nowa, powołującej się na włoskie źródła, przywóz odpadów nastąpi od 2020 r.

Przyczyną zaniepokojenia jest fakt, że Bułgaria według statystyk unijnych jest krajem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. W Sofii jesienią dopuszczalne normy zanieczyszczenia przekraczane są przeciętnie co najmniej siedmiokrotnie. Na prowincji, gdzie znajdują się elektrociepłownie, miejscowa ludność stale protestuje z powodu zanieczyszczenia powietrza. Statystyki w tych regionach potwierdzają wyższą zapadalność na choroby płuc i dróg oddechowych.

Według bułgarskich mediów porozumienie na import śmieci z Rzymu przewiduje ich wwóz do Bułgarii od stycznia 2020 roku i na razie ma potrwać rok. Nie wiadomo, gdzie dokładnie odpady mają być spalane. Od kilku lat takim importem zajmuje się biznesmen Chrosto Kowaczki, właściciel kilku ciepłowni w środowej, północnej i południowo-zachodniej części kraju.

Według posła opozycyjnej lewicy Tasko Ermenkowa, cytowanego przez dziennik "Sega", cena za spalanie jednej tony śmieci w bułgarskich ciepłowniach wynosi 57 euro.
Ministerstwo środowiska i wód zdementowało wiadomość o imporcie śmieci z Rzymu. W opublikowanym w piątek wieczorem oświadczeniu podało, że "ani resort, ani rząd nie prowadzą negocjacji w sprawie importu śmieci z Włoch". Resort dodał, że "istnieją ograniczenia na import i przeróbkę śmieci na energię w skali roku". Ministerstwo zastrzegło, że "import odpadów w Bułgarii mogą dokonywać wyłącznie osoby prawne, które dysponują urządzeniami do utylizacji odpadów i posiadają odpowiednie zezwolenia".

Import odpadów w Bułgarii zaczął się w 2010 r. Jak poinformował w obszernym badaniu tygodnik finansowy "Kapitał", na początku sprowadzano metale do utylizacji, następnie przystąpiono do importu komunalnych śmieci z Wielkiej Brytanii czy Włoch, w tym z Neapolu. W okresie 2010-2017 import ten wzrósł pięciokrotnie. Według tygodnika trzy ciepłownie Kowaczkiego posiadają zezwolenie na spalanie śmieci, ale sześć pozostałych czeka dopiero na zezwolenia. Chodzi o utylizację ok. 700 tys. ton rocznie, co zdaniem pisma stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla środowiska.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE