ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zdaniem PIP górnik pracuje ponad normę
14.10.2019r. 20:14

Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała czas pracy górników, nadgodziny, rekompensowanie pracy w niedziele i święta oraz wypłatę wynagrodzeń. Nie jest źle. Uchybień i nieprawidłowości nie było zbyt wiele.

W toku kontroli przestrzegania przepisów o czasie pracy stwierdzono jedynie nieliczne problemy i nieprawidłowości w zakresie prowadzenia ewidencji czasu pracy (1 podmiot na 14 kontrolowanych), określania systemów czasu pracy, rozkładów czasu pracy i okresów rozliczeniowych czasu pracy (1 podmiot) oraz zatrudniania pracowników powyżej dopuszczalnej liczby godzin nadliczbowych przeciętnie w tygodniu (1 podmiot).

Nieprawidłowości o marginalnym znaczeniu stwierdzono także w zakresie zapewnienia przynajmniej raz na cztery tygodnie niedzieli wolnej od pracy (dotyczyły 4 pracowników) czy zatrudniania pracowników powyżej skróconej normy czasu pracy ze względu na warunki klimatyczne oraz zatrudniania pracowników świadczących pracę na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia (NDS; NDN) w godzinach nadliczbowych z uwagi na szczególne potrzeby pracodawcy (dotyczyły 4 pracowników).

Nieprawidłowości odnoszące się do rekompensowania pracy w niedzielę i święto stwierdzono na identycznym poziomie jak wyżej wymienione. Najwięcej naruszeń stwierdzono w zakresie prawidłowego zapewnienia pracownikom odpowiednich odpoczynków tygodniowych (nieprawidłowość dot. 11 podmiotów w stosunku do 13 pracowników) i dobowych (nieprawidłowość dot. 6 podmiotów i odnosiła się do 6 pracowników).
Odnosząc skalę stwierdzonych nieprawidłowości do liczby przeprowadzonych kontroli, na uwagę zasługuje również liczba pracodawców powierzających pracownikom pracę w godzinach nadliczbowych ponad dopuszczalny roczny limit godzin nadliczbowych (6 podmiotów) oraz nieprzestrzegających obowiązku zapewnienia przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (5 podmiotów).

W zakresie wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy do najczęściej ujawnianych nieprawidłowości należały naruszenia przepisów art. 1518 § 1 Kp oraz art. 1511 § 1 Kp nakazujących odpowiednie rekompensowanie pracy w godzinach nocnych oraz godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, stosownym dodatkiem. Niewypłacenie dodatku za pracę w porze nocnej stwierdzono w 2 podmiotach w stosunku do 42 pracowników. Łączna kwota świadczeń z tego tytułu wynosiła 1 479 zł. Natomiast niewypłacenie dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy dobowej na łączną kwotę 5 992 zł stwierdzono w 1 podmiocie w stosunku do 56 pracowników.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Olek 15.10.2019r. 16:17
Na pewno PIP przeprowadziła rzetelną kontrolę? Czy doba pracownicza jest przestrzegania u wszystkich pracodawców?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE