ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME: decyzja, co dalej z cenami energii elektrycznej - pod koniec IV kwartału
16.10.2019r. 16:02

Ministerstwo Energii analizuje wszystkie rozwiązania problemu cen energii elektrycznej w 2020 r., konkluzje powinny być pod koniec IV kwartału, po zakontraktowaniu większości dostaw na przyszły rok - poinformował wiceminister energii Tadeusz Skobel.

Jak mówił w środę w Sejmie Skobel, odpowiadając na pytania poselskie, obecnie w ME trwa analiza potencjalnych rozwiązań do zastosowania w 2020 r. na rynku energii elektrycznej. "Uwzględniają one kwestie rozwoju gospodarki, oczekiwań i uwarunkowań społecznych oraz obowiązujących regulacji UE" - zaznaczył.

Wiceminister podkreślił, że konkluzje będzie można sformułować po spełnieniu dwóch warunków. Pierwszy, to zakończenie kontraktacji na rynku energii elektrycznej znaczącej części wolumenu na przyszły rok. Największa kontraktacja tej energii, to IV kwartał - zaznaczył. "Pod koniec tego okresu będzie można wiarygodnie prognozować ceny dla odbiorców końcowych. (...) Trudno określić ostateczną cenę w 2020 r." - wyjaśnił Skobel. Jak dodał, drugim warunkiem jest rozpoczęcie przez Prezesa URE procesu zatwierdzania taryf dla gospodarstw domowych na przyszły rok.
Wiceminister Skobel poinformował też, że obecnie w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny jest 3,8 mld zł, pierwsza wypłata z niego nastąpiła 9 października, a do tej pory do Funduszu wpłynęło blisko 300 wniosków o zwrot różnicy ceny energii od spółek obrotu (sprzedawców prądu) i firm kupujących prąd bezpośrednio na giełdzie.

Zgodnie z obecnym brzmieniem tzw. ustawy o cenach prądu Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny - zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2 - pokrywa sprzedawcy prądu wyliczoną według specjalnych formuł różnicę między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy końcowego, ustalaną zapisami ustawy.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Uważny 16.10.2019r. 18:31
Skończyć z ostatnim bastionem komunizu w ręcznym sterowaniu cenami energii. Jak zmniejszono akcyzę i opłaę przejściową + inflacja w 2019 r., to o tyle mają prawo spółki obrotu oraz przesyłu oraz dystrybucji podnieść ceny energii w poszczególnych taryfach w tym w G dla gospodarstw domowych. Rynek musi wrócić dla zdrowych zasad funkcjonowania energetyki i wycenę jej akcji przez rynek. Również prawo enrgetyczne i ustawy mające dodakowy wpływ na producentów energii muszą być stabilne i przewidywalne w określonym czasie dla budowy mixsu energetycznego przez najbliższe 30-40 lat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Metanowiec 16.10.2019r. 19:48
27 czy 31 grudnia? 28 jak rok temu, to akurat sobota, więc przypał.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE