ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Znowu rekordowo niskie ceny energii z fotowoltaiki
16.10.2019r. 17:47

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w aukcji dotyczącej budowy ogromnej farmy fotowoltaicznej w Dubaju zaproponowano rekordowo niskie ceny za energię. Najniższa cena to mniej niż 17 dolarów za megawatogodzinę, w przeliczeniu na złotówki to zaledwie około 66 zł/MWh.

Miks świetnego nasłonecznienia, wieloletnich gwarancji przychodów ze sprzedaży energii, dającej pewność inwestorom wieloletniej strategii energetycznej i dostępu do taniego kapitału skutkuje kolejnymi rekordami jeśli chodzi o ceny energii, które są w stanie zaoferować inwestorzy szykujący projekty elektrowni fotowoltaicznych w Dubaju.

W aukcji przeprowadzonej przez operatora Dubai Electricity and Water Authority (DEWA), której stawką jest budowa i sprzedaż energii z mającej powstać w Dubaju elektrowni fotowoltaicznej o mocy 900 MW, najniższą cenę wynoszącą w przeliczeniu na dolary zaledwie 16,953 USD/MWh zaproponowało konsorcjum firm, na którego czele stoi saudyjski koncern ACWA.

Natomiast tylko niewiele wyższą cenę, wynoszącą 17,25 USD/MWh, zaproponowało konsorcjum firm z udziałem arabskiego funduszu Masdar, francuskiego koncernu energetycznego EDF oraz chińskiego producenta modułów fotowoltaicznych Jinko Solar.

Wygrany aukcji otrzyma możliwość sprzedaży produkowanej energii po stałej cenie w okresie 25 lat, przy czym 60 proc. własności projektu ma przejść na Dubai Electricity and Water Authority.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 900 MW ma być kolejnym etapem wielkiego kompleksu fotowoltaicznego o docelowej mocy 5 GW, który ma powstać w Dubaju do roku 2030

W dwóch poprzednich aukcjach związanych z projektem Mohammed bin Rashid al-Maktoum, które przeprowadzono do roku 2016, zaproponowano ceny wynoszące odpowiednio jeszcze około 50 USD/MWh i 30 USD/MWh.

W ubiegłym roku w Dubaju EDF i Masdar uruchomiły elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 MW, która składa się na kompleks Mohammed bin Rashid al-Maktoum. Dwie kolejne części tego etapu, każda po 300 MW, mają zostać oddane do użytku w tym roku i 2020. Energia będzie sprzedawana przez 25 lat po stawce 29,9 USD/MWh.
Projekt Mohammed bin Rashid al-Maktoum wpisuje się w wyznaczony przez władze Dubaju cel 7 proc. udziału fotowoltaiki w miksie energetycznym do roku 2020 i 15 proc. do roku 2030. Wówczas 71 proc. energii elektrycznej ma pochodzić z gazu naturalnego, a także po 7 proc. z węgla i atomu. Docelowo udział OZE w miksie energetycznym Dubaju ma wzrosnąć do 75 proc. w roku 2050.

Wcześniej rekordowo niskie ceny energii z fotowoltaiki na Półwyspie Arabskim zgłoszono w aukcji z 2017 roku dotyczącej budowy elektrowni fotowoltaicznych w Arabii Saudyjskiej.

Najniższą ofertę zgłosiło arabsko-francuskie konsorcjum Masdar-EDF, które zaproponowało cenę wynoszącą tylko ok. 17,8 USD/kWh. Ta oferta nie została jednak zakwalifikowana do podpisania umowy na sprzedaż energii.

Na rządowe gwarancje sprzedaży energii mogą natomiast liczyć arabski koncern ACWA Power, który zgłosił cenę 23,6 USD/MWh, a także konsorcjum, na którego czele stoi japoński koncern Marubeni i które zgłosiło cenę ok. 26,6 USD/MWh.

Z kolei w tym roku w Abu Dhabi uruchomiono obecnie największą na świecie elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1,177 GW, z której energia będzie sprzedawana po cenie 24,2 USD/MWh.

Energię z największej na świecie elektrowni fotowoltaicznej po zapewnionej w aukcji cenie będzie kupować przez 25 lat lokalny operator Abu Dhabi Water & Electricity Company.

Dotąd najniższe ceny energii z fotowoltaiki zaproponowano jednak w Europie, a konkretnie w aukcji przeprowadzonej w tym roku w Portugalii.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Eko 17.10.2019r. 13:03
I do każdego ogniwa dodają całkiem darmo wagon piasku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 17.10.2019r. 20:29
Może być za darmo. Ale i tak dodaj do pełnego rachunku cenę prądu z elektrowni sterowalnej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE