ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wojkowice planują stację ładowania zasilaną z fotowoltaiki
17.10.2019r. 15:15

Samorząd 10-tysięcznych Wojkowic (Śląskie) chce postawić magazyn energii i punkt ładowania samochodów elektrycznych - zasilane z instalacji fotowoltaicznej działającej w miejscowej oczyszczalni ścieków. Ma to rozwiązać kwestię nadwyżki produkowanej tam energii.

Jak wyjaśniał podczas jednej z czwartkowych sesji 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba, w styczniu ub. roku przy miejscowej oczyszczalni ścieków otwarto elektrownię fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej blisko 200 kW.

Miasto zdecydowało - początkowo przez spółkę Zakład Gospodarki Komunalnej Wojkowice, a następnie przez spółkę Wojkowickie Wody - o budowie elektrowni, wobec rosnących już wtedy cen energii (w skali 250 tys. zł rocznie dla oczyszczalni), rosnącej wydajności ogniw fotowoltaicznych i spadającej ich ceny.

W sieci oczyszczalni, do której wpięta jest obecnie elektrownia, wykorzystywany jest system inteligentnego zarządzania, który potwierdza, że instalacja OZE pokrywa przez dużą część czasu zapotrzebowanie oczyszczalni. Szczerba podał, że w czwartek przed południem dostarczała ona ok. 50 kW energii; podobną jej ilość pochłaniały w tym czasie urządzenia elektrowni.

"Jeśli chodzi o efektywność, jesteśmy bardzo zadowoleni, bo obniżyliśmy koszty procesu oczyszczania o ok. 200 tys. zł. Obecnie zmagamy się z pewnymi problemami technicznymi: opodatkowania VAT (pobierania energii z sieci oraz odprowadzania tam energii - PAP) i magazynowania energii" - zasygnalizował Szczerba.

Jak zaznaczył, miasto wpadło na pomysł, aby zbudować przy elektrowni magazyn energii oraz punkt darmowego ładowania pojazdów elektrycznych. "Chodzi o to, aby można było jeszcze lepiej wykorzystać potencjał tej elektrowni, bo ona produkuje dużo więcej energii, niż zakładaliśmy - niestety mamy nadprodukcję" - przyznał burmistrz.
"Oddawanie do sieci jest możliwe: rozmawiamy o jej sprzedaży do Tauronu, ale ta energia jest potem sprzedawana, wraca, a więc to jest kwestia VAT. Złożyliśmy w tym zakresie wnioski, ale pojawia się szereg komplikacji. Bo jak chce się w Polsce robić coś innowacyjnego, to trzeba się przygotować, że coś będzie skomplikowane. Ale nie boimy się tego" - zadeklarował Szczerba.

Przypomniał też, że w tzw. okresie trwałości projektu unijnego samorządowa spółka, jako beneficjent środków unijnych, nie może zarabiać na elektrowni. Podkreślił jednocześnie, że wkład własny, który miasto włożyło do unijnego projektu budowy elektrowni, zwróci się po 2,5 roku jej działania - w połowie 2020 r.

"Żywotność tworzyw fotowoltaicznych jest mniej więcej na poziomie 15 lat, więc możemy łatwo zobaczyć, że to się po prostu opłaca" - uznał burmistrz Szczerba.

Wojkowice zbudowały elektrownię fotowoltaiczną na wolnej części działki oczyszczalni przy dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 udzielonej w ramach tzw. narzędzia ZIT - i skierowanej na odnawialne źródła energii. Dofinansowanie do projektu o wartości 0,98 mln zł, wyniosło 0,67 mln zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE