ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom i Naftogaz targują się w mediach w sprawie przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę
21.10.2019r. 06:38

Zbliżają się kolejne rozmowy gazowe KE-Ukraina-Rosja. Cena gazu oferowanego Ukrainie może być zdaniem Gazpromu o 20 procent niższa po przedłużeniu obecnego kontraktu przesyłowego. Naftogaz odpiera, że będzie to możliwe także po dostosowaniu pracy rosyjskiego giganta do regulacji europejskich w nowej umowie - czytamy w BiznesAlert.pl.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller ocenił, że przedłużenie obecnej umowy kwestionowanej przez Ukraińców to "jedyny sposób" na utrzymanie dostaw gazu przez terytorium ukraińskie, bo Kijów "ma jeszcze długą drogę przed ukończeniem tego procesu (wdrożenia unijnego trzeciego pakietu energetycznego - przyp. TASS). - Jeśli Ukraina nie stworzy niezależnego operatora gazociągów i niezależnego regulatora do pierwszego stycznia 2020 oku jedynym wyjściem będzie przedłużenie obecnego kontraktu z uwzględnieniem nowych warunków rynkowych - powiedział prezes Gazpromu.

Gazprom oczekuje również zakończenia ugodą wszelkich sporów sądowych z Naftogazem, z których wszystkie przegrał w trybunale arbitrażowym. Domaga się też zrzeczenia roszczeń przez Ukraińców. - Proponujemy opcję zerową, która zatrzyma wszelkie postępowania - mówił Miller. Naftogaz odpowiedział już za pośrednictwem dyrektora komercyjnego Jurija Witrenki na Facebooku, że jego firma będzie dalej oczekiwać rekompensaty za przerwanie kontraktu przesyłowego i pierwszego listopada wyśle żądania opiewające na 11 mld dolarów.
28 października mają się odbyć kolejne rozmowy procesu trójstronnego z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji na temat warunków dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po 2019 roku, kiedy skończy się kontrakt przesyłowy. Temat padł w rozmowie telefonicznej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Rosji Władimira Putina. Merkel apelowała o jak najszybsze zwołanie rozmów tzw. normandzkiej czwórki (Francja, Niemcy, Ukraina, Rosja). Wcześniej Rosjanie odmówili dyskusji w tym formacie na temat okupacji Krymu - czytamy w BiznesAlert.pl.
TASS/Interfax/UA Wire , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE