ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Synthos chce wybudować małą elektrownię jądrową o mocy 300 MW
21.10.2019r. 18:28

Kontrolowana przez Michała Sołowowa chemiczna spółka Synthos chce wybudować w ciągu najbliższej dekady małą elektrownię jądrową o mocy 300 MW - poinformowała GE Hitachi Nuclear Energy, która będzie współpracować przy tym projekcie z Synthosem. Obie strony podpisały list intencyjny w tej sprawie.

Porozumienie ma formę Memorandum of Understanding (MoU). Jak podkreśliło GEH, Synthos jest zainteresowany niezawodnym, "dedykowanym" źródłem wolnej od emisji CO2 energii elektrycznej, dlatego obie firmy zdecydowały się rozważyć potencjał budowy reaktora klasy SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300 w Polsce.

Porozumienie z GE zakłada wdrażanie technologii małych reaktorów modułowych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej - poinformował Synthos.

Według wiceprezesa GEH Jona Balla, firma zaprojektowała reaktor w ten sposób, aby koszty energii były konkurencyjne do innych źródeł, takich jak gaz czy OZE. Jego zdaniem dla przemysłu, w którym koszty energii stały się "znaczącą barierą", BWRX-300 będzie "przełomową innowacją". GEH szacuje, że dzięki doświadczeniom firmy i użyciu sprawdzonej technologii pierwsze egzemplarze mogłyby ruszyć w 2028 r.

"Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę przy rozwiązywaniu stojących przed Polską wyzwań, związanych z modernizacją sektora energetycznego oraz osiągnięciem potrzebnego stopnia dekarbonizacji" - ocenił właściciel Synthosu Michał Sołowow, cytowany przez GEH. Jak dodał, "użycie SMR do wytwarzania czystej energii zwiększy szanse na odejście od węgla i będzie miało pozytywny wpływ na nasz przemysł i państwo".

BWRX-300 to ostatni projekt GEH - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR), które GE buduje od lat 50. Ostatni istniejący przedstawiciel tej rodziny to ABWR z lat 90. o mocy rzędu 1300 MW. Reaktory tego typu powstały w Japonii. Kolejną generacją miał być uproszczony konstrukcyjnie i wyposażony w pasywne systemu bezpieczeństwa ESBWR o mocy ok. 1650 MW. Projekt ten został certyfikowany przez amerykański dozór jądrowy NRC, ale dotychczas nie zbudowano żadnego reaktora tego typu.

Technologia Small Modular Reactors (SMR) typu BWRX-300 to najnowsza technologia, której projektowanie zakończyło się w grudniu 2018 r. BWRX-300, zgodnie z zapewnieniami GEH, bazuje na certyfikowanych rozwiązaniach ESBWR, jest jeszcze bardziej uproszczony, a jednocześnie jest znacznie mniej kapitałochłonny. Firma szacuje, że koszt budowy 1 MW jest o 60 proc. niższy niż w innych projektach SMR. GEH deklaruje, że przy seryjnej budowie BWRX-a koszt 1 kW powinien wynosić ok 2 tys. dol., co miałoby być porównywalne z kosztami budowy i eksploatacji typowej elektrowni gazowej. Blok energetyczny o mocy 300 MW może być wybudowany za mniej niż 1 mld USD.

Redukcja kosztów BWRX-300 możliwa jest dzięki ich seryjnej produkcji. Ze względu na mały rozmiar i modułowość SMR mogą być prawie całkowicie budowane w fabryce i instalowane moduł po module, co poprawia wydajność - informuje cytowany przez "Puls Biznesu" Synthos.
Mały reaktor umieszczany będzie pod ziemią lub pod wodą. Do jego lokalizacji wystarczy więc teren starej elektrowni, bez potrzeby ingerencji w zewnętrzne budynki czy instalacje. Przebudowy nie wymaga też sieci elektroenergetyczna pozwalająca na wyprowadzenie mocy z elektrowni. Mniejsze są również wymagania dotyczące dostępu do wody chłodzącej - czytamy w "Pulsie Biznesu".

W połowie sierpnia prezes Synthosu zapowiadał uruchomienie w 2022 roku bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu. Ma to być inwestycja o wartości powyżej 500 mln zł, a moc bloku ma sięgnąć stu kilkudziesięciu MW. Synthos ma już na terenie zakładów w Oświęcimiu elektrociepłownię opartą o węgiel, ale chce dywersyfikować źródła energii i jej część produkować w oparciu o paliwo gazowe.

Prezes Synthosu poinformował też, że w perspektywie najbliższych trzech lat grupa planuje inwestycje o wartości 2 mld zł. Oprócz budowy nowego bloku gazowo-parowego będzie to nowa instalacja do produkcji kauczuku syntetycznego w Polsce i jeszcze jedna inwestycja w Polsce, ale prezes nie podał wtedy szczegółów.

Grupa Synthos zatrudnia 3300 pracowników. Ma dwa zakłady: w czeskich Kralupach i w Oświęcimiu, kupiła też firmę INEOS Styrenics za 350 mln zł działającą w Holandii i we Francji, która produkuje półprodukty do produkcji styropianu.

Grupa Synthos produkuje rocznie około 2 mln ton produktów, w tym 465 tys. ton kauczuków syntetycznych do produkcji opon samochodowych, 655 tys. ton produktów termoizolacyjnych, 35 tys. ton środków ochrony roślin, 80 tys. ton dyspersji klejów i lakierów oraz 720 tys. ton surowców podstawowych.

Ministerstwo Energii sceptycznie podchodzi do technologii małych reaktorów jądrowych. "Do tej pory w żadnym kraju nie powstał choćby prototyp czy moduł testowy, nigdzie nie zakończyło się też choćby wstępne licencjonowanie, czyli jedynie teoretyczna ocena samego projektu. Należy jednak śledzić rozwój technologii SMR i na bieżąco oceniać jej przydatność i realność wykorzystania, ale nie jako ekwiwalent dużych reaktorów" - poinformowało cytowane przez "Puls Biznesu" ME.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 10 )


Autor: max 22.10.2019r. 07:20
No i bardzo dobrze - różne pseudoekologi mogą skoczyć Sołowowowi... A w brew temu co prawi Ministerstwo Energii- wybudowanie bloku 300 MWe to zwolnienie 300 MW z systemu i budowa tego typu jednostek zlokalizowanych przy zakładach przemysłowych uwolni system ze znacznych mocy a ministerstwo od bólu głowy - skąd by tu kilowaty wziąć. W zasadzie rozczłonkowanie energetyki działającej na rzecz wielkiego przemysłu uwolni ME od wszystkiego - bidule nie będą mieli co robić,
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sarkazm 22.10.2019r. 08:55
Nie bardzo wierzę w powstanie tej elektrowni, skoro inwestor będzie zmuszony do przejścia tych samych procedur przedinwestycyjnych, co klasyczna elektrownia atomowa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 22.10.2019r. 09:21
Nie doceniasz siły persfazji Sołowowa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: lol 22.10.2019r. 09:02
nie doceniasz szkodników z ministerstwa. To, że wymyślą coś głupiego i szkodliwego dla systemu elektroenergetycznego to pewnik a nie wątpliwość ;)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kiks 22.10.2019r. 11:21
Nie powstał prototyp? I to jest problemem? W Polsce nie powstała również elektrownia atomowa, co nie przeszkadza jej prezesowi pobierać wynagrodzenia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 29.10.2019r. 12:06
Zbudujmy wreszcie z 10 małych elektrowni jądrowych o mocy 300-500 MW aby realnie zacząć i przestać gadać, gadać, gadać o energetyce jądrowej! Mamy wielu fachowców co uczestniczyli i uczestniczą w budowie elektrowni atomowych w Europie i nie tylko oraz pokolenie wykszałconych specjalistów w tej dziedzinie. Skrzyknijmy ich na pierwszą budowę po Żarnowcu mającą szansę zbudowania i uruchomienia tych 300 czy 500 MW z EJ i tak rozpocznijmy nową z najwyższej półki technologię elektroenergetyczną aby za 5 lat coś realnego było. Powinien być rządowy program na 35 lat wymiany wszystkich węglowych kotłów w elektrowniach zawodowych na jądrowe i gazowe oraz modernizację pozostałych urządzeń elektrowni. Jak programu i planu konsekwentnej realizacji nie ma to świadczy, że ważniejsze są stołki i kadencja niż dobro obywateli i kraju.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 22.10.2019r. 11:40
Jak budować mały reaktor, to HTRG, byłby to jakiś rodzaj programu pilotującego przed odejściem od reaktorów wodnych i przejściem do wyższej generacji. Reaktory wrzące akurat mi się bardzo źle kojarzą. O czymś takim nie dyskutowano na żadnym forum. Atom TAK, wrzące NIE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 22.10.2019r. 14:34
Ale inwestorowi chodzi o prąd a nie procesy....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Bogdan Kasierski 24.10.2019r. 02:08
komercyjne mini reaktory termojądrowe już za 5-10 lat, zostawmy schyłkowe reaktory uranowe
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: asd 28.10.2019r. 12:42
Taaa.... jaaasne. Żartowniś.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE