ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Otwarcie największej pływającej farmy fotowoltaicznej w Europie
22.10.2019r. 08:20

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, na południu Francji, w departamencie Provence-Alpes-Côte d'Azur, w obecności dwóch ministrów francuskiego rządu oficjalnie uruchomiono największą w Europie elektrownię fotowoltaiczną, w której moduły zostały umieszczone na wodzie.

"Pływającą" farmę fotowoltaiczną o mocy 17 MW zbudował francuski deweloper Akuo Energy. Instalacja jest zlokalizowana na zbiorniku wodnym na terenie zamkniętego kamieniołomu.

Składa się na nią 47 tys. modułów fotowoltaicznych producenta Trina Solar. W projekcie zostały zastosowane monokrystaliczne moduły PERC wykonane w technologii dual-glass, która ma zapewnić większą odporność na wilgoć i zmniejszyć degradację wynikającą z procesu PID (Potential Induced Degradation).

Trina Solar podkreślała, że dostarczone moduły charakteryzują się relatywnie niskim "śladem węglowym", dzięki czemu spełniają wymagania francuskiego systemu wsparcia producentów zielonej energii.

Za wykonanie instalacji odpowiadała francuska firma Ciel & Terre, czyli globalny lider w budowie pływających farm fotowoltaicznych, który ma już na koncie budowę tego rodzaju instalacji o łącznej mocy 235 MW.

Część finansowania, w wysokości 12,8 mln euro, zapewnił bank Natixis. Co ciekawe, inwestycja została częściowo sfinansowana również poprzez crowdfunding.
Akuo Energy udostępnił możliwość zakupu udziałów w tym projekcie mieszkańcom okolicznych gmin. Jednym z inwestorów jest gmina Piolenc, w której powstała pływająca farma PV.

Inwestycja została objęta rządowym systemem wsparcia dzięki wygranej aukcji. Energia będzie sprzedawana na rynek, a do uzyskanych w ten sposób przychodów będzie przysługiwać wyrównanie - do ceny zgłoszonej i zagwarantowanej w aukcji.

Akuo Energy nie podaje planowanego uzysku energii, informując jedynie, że instalacja ma produkować energię w ilości zbliżonej do średniej konsumpcji 4733 gospodarstw domowych. We Francji wynosi ona około 4,76 MWh w skali roku. To, mnożąc przez podaną ilość gospodarstw domowych, dawałoby roczny uzysk energii na poziomie ok. 22,5 GWh.

Francuski deweloper zbudował lub jest w trakcie budowy odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 1,2 GW, a także posiada 3 GW w projektach rozwijanych w 15 krajach.

Kilka miesięcy temu Akuo Energy okazał się jednym z wygranych aukcji dla fotowoltaiki, którą przeprowadzono w Portugalii i w której osiągnięto rekordowo niskie ceny. Francuska firma zabezpieczyła gwarancje sprzedaży energii dla trzech ogromnych projektów o łącznej mocy 370 MW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE