ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kowalczyk: w programie Czyste powietrze złożono 90 tys. wniosków
22.10.2019r. 11:01

Dotychczas w programie Czyste powietrze złożono 90 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 2 mld zł. - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Szef resortu środowiska wyjaśnił na spotkaniu z dziennikarzami, że wartość wnioskowanej pomocy finansowej wynosi ponad 2 mld zł. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, które są operatorami programu, wydały w przypadku 55 tys. wniosków pozytywną rekomendację; ich wartość to ponad 1 mld zł.

Minister poinformował, że do beneficjentów trafiło 125 mln zł. Pieniądze w ramach "Czystego powietrza" są wypłacane po przeprowadzeniu inwestycji, czyli po ociepleniu domu, wymianie pieca grzewczego.

Kowalczyk podkreślił, że program nabiera rozpędu. Ruszył on we wrześniu 2018 roku. "Obecnie tygodniowo składanych jest 2-3 tys. wniosków. W marcu br. było to ok. 1 tys. wniosków tygodniowo" - powiedział.

Minister przypomniał, że w ub.r. zorganizowano 2,5 tys. spotkań, na których informowano mieszkańców Polski o programie. Wyjaśnił, że w spotkaniach wzięło udział ok. 170 tys. osób.

Kowalczyk dodał, że potencjalni beneficjenci wskazują na - ich zdaniem - kilka problemów związanych z programem. "Wskazują np. na to, że nie mogą pokryć wkładu własnego. Chciałem przypomnieć, że można się starać o bardzo tanią pożyczkę z wojewódzkiego funduszu" - podkreślił.

Szef resortu środowiska dodał, że część przyszłych beneficjentów czeka na rozbudowę sieci gazowej w Polsce. "Z myślą o tym, zmieniliśmy zasadę, że inwestycje w ramach +Czystego powietrza+ można wykonać w trzy lata od zawarcia umowy" - zaznaczył.

Przypomniał, że koszt kwalifikowany dla pojedynczego właściciela domu jednorodzinnego w programie "Czyste powietrze" to 53 tys. zł. Dotacja zależy od zamożności gospodarstwa i może się wahać od 90 do 30 proc. Można łączyć dotację z obowiązującą od początku br. podatkową ulgą termomodernizacyjną.

Minister zachęcał ponadto, do łączenia wsparcia pochodzącego z "Czystego powietrza" z pieniędzmi z programu "Mój prąd", dzięki któremu można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych (o mocy od 2 do 10 kW). Budżet programu to 1 mld zł. Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów instalacji i wynosi do 5 tys. zł. Do 17 października minister energii Krzysztof Tchórzewski zaakceptował niemal 3 tys. wniosków o dofinansowanie o wartości ponad 14,3 mln zł.
Kowalczyk dodał, że prowadzone są też negocjacje z bankami, które w ankietach wyraziły chęć "wejścia" w program "Czyste powietrze". "Prowadzone są negocjacje z bankami, aby przejęły tę część pożyczkową (pochodzącą z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska - PAP). Takie uzgodnienia trwają" - wyjaśnił.

Pytany o to, które z banków w ankiecie wyraziły chęć udziału w programie, wymienił m.in. Alior Bank i BOŚ Bank.

Rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka poinformował ponadto, że ministerstwo rusza z kampanią internetową związaną z "Czystym powietrzem" skierowaną do właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych. Reklamy mają pojawiać się m.in. w aplikacjach mobilnych pokazujących np. prognozę pogody, czy jakość powietrza.

Wyjaśnił, że kampania (kampaniaczystepowietrze.pl) ma obalać podstawowe mity nt. programu dot. m.in. kosztów termomodernizacji połączonej ze wsparciem finansowym, czy skomplikowania wypełniania i złożenia wniosku o dofinansowanie.

Głównym założeniem programu "Czyste Powietrze" jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych piecach.

""Chcemy oddychać czystym powietrzem, dlatego podjęliśmy realne działania na rzecz zwalczania smogu. "Czyste Powietrze" to program o ogromnej skali finansowej - jego budżet wynosi 103 mld zł, a realizacja planowana jest do 2029 r." "- powiedział minister Kowalczyk.

""Pomagamy nie tylko w wymianie pieców, ale również w termomodernizacji budynków. Dotychczas w ramach programu podjęto ponad 55 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 1 mld zł (dotacje i pożyczki)"" - dodał.

""Dzięki programowi uda się ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery o setki tysięcy ton"" - zaznaczył.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Beneficjet 23.10.2019r. 07:48
A ile podpisano umów z tych 90 tys. wniosków? Albo ilu beneficjentom wypłacono środki w tym programie? Warto podać również średni czas rozpatrzenia takiego wniosku, który zajmuje od pół roku do ponad roku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ec 23.10.2019r. 08:50
bardzo dobrze że to idzie powoli. Gdyby szło szybko, program zostałby zdławiony przez inne ciasne gardło - brak firm i kotłów, a w konsekwencji drastyczna zwyżka cen na rynku (to ciasne gardło już się ujawnia).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Roczarowany CP 23.10.2019r. 15:32
Kryteria techniczne i handlowe do zmiany:
1. Wolny wybór Producenta/Oferenta. Gdy mój wkład własny jest na poziomie 50,60,70 lub więcej % dlaczego postępowanie ofertowe ma decydować o kotle,materiałach budowlanych czy stolarce okiennej. Chcę mieć najlepsze produkty z dobrym serwisem, stolarkę okienną dostosowaną do architektury budynku o danych parametrach i kolorze. Dlaczego ma to tym decydować najtańsza oferta. Wykładam 3/4 kasy i decyduję na 20-30 lat do przodu co kupuję i będę używał.
2. Zbyt wysokie wymagane współczynniki przenikania ciepła dla stolarki okiennej i drzwi zew. Wymagane
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE