ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zawały serca - najczęstszą przyczyną śmierci górników w pracy
22.10.2019r. 13:26

W minionych sześciu latach w polskim górnictwie zmarło przy pracy - nie wskutek wypadków, ale z przyczyn naturalnych - 66 osób. Najczęstszą przyczyną ich śmierci były zawały serca. Od środy w Bystrej Śląskiej lekarze i specjaliści w dziedzinie BHP będą dyskutować, jak zadbać o serca górników.

Dwudniowa konferencja pod nazwą Akademia BHP to inicjatywa katowickiego Wydawnictwa Górniczego - wydawcy branżowego tygodnika Trybuna Górnicza i portalu gospodarczego nettg.pl. Pierwsza edycja seminarium, w czerwcu tego roku, była poświęcona m.in. dobrym praktykom w zakresie bezpieczeństwa pracy w branży górniczej i okołogórniczej. Druga edycja odbędzie się pod hasłem "Zawał na dole - jak chronić serce górnika". Udział w dyskusji zapowiedzieli m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa oraz wiceminister energii Adam Gawęda.

Z danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach wynika, iż w latach 2014-2018 w polskim górnictwie doszło łącznie do 54 zgonów naturalnych, w tym 35 (64,8 proc.) w kopalniach węgla kamiennego, 9 (16,7 proc.) w kopalniach odkrywkowych, 3 (5,6 proc.) w górnictwie otworowym i 7 (12,9 proc.) w podziemnym górnictwie niewęglowym. Rekordowy był ubiegły rok, kiedy w pracy zmarło z przyczyn naturalnych 13 górników. Od początku tego roku do wtorku zmarło kolejnych 12 pracowników kopalń.

"Ze statystyk zarejestrowanych zgonów naturalnych w górnictwie wynika, że ich główną przyczyną była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa, która doprowadzała do zawału mięśnia sercowego" - podał WUG.

Zgony zdarzały się wśród pracowników w różnym wieku, o różnym stażu pracy. Bardzo niepokojącym zjawiskiem było kilka przypadków śmierci pracowników z krótkim, czasem zaledwie kilkudniowym, stażem w kopalni. Analiza zgonów naturalnych w latach 2014-2018 według grup wiekowych wykazała, że najczęściej umierali pracownicy powyżej 50 lat, o stażu pracy powyżej 25 lat.

Wzrost liczby zgonów pracowników skłonił nadzór górniczy do zwrócenia pracodawcom uwagi na właściwą profilaktykę zdrowotną oraz zakres obowiązujących badań. WUG zalecił m.in. wprowadzenie w kopalniach rozwiązań technicznych, zmniejszających wydatek energetyczny pracownika zarówno podczas pracy, jak i na drogach dojścia do wyrobisk, utworzenie punktów aptecznych wyposażonych w defibrylatory (na powierzchni i pod ziemią), a także propagowanie wśród załogi zdrowego sposobu życia, np. poprzez rozpowszechnianie karnetów do obiektów sportowych w ramach pakietów zdrowotnych. Nadzór górniczy sugeruje też poszerzenie zakresu badań profilaktycznych o diagnostykę pracy układu wydolnościowego serca.

Kardiochirurg z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca prof. Andrzej Bochenek, który będzie jednym z gości rozpoczynającej się w środę konferencji, przyznaje, że schorzenia kardiologiczne coraz częściej dotykają młode, pozornie zdrowe i ciężko pracujące osoby, w tym górników.
"Wśród pacjentów mam np. kierowców czy górników. Jestem zdziwiony, że przychodzą do mnie młodzi ludzie, wysportowani i wydawałoby się w doskonałej formie. Pytam, gdzie pracują i okazuje się, że na dole w kopalni. W ostatnim czasie miałem np. wielu górników, którzy mieli zaburzenia rytmu serca" - powiedział profesor w rozmowie z Trybuną Górniczą.

Jego zdaniem, trudno jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego coraz więcej młodych ludzi ma problemy z sercem; może wpływać na to wiele czynników. "Mamy coraz cieplejsze lata, a na dodatek górnicy pracują w warunkach, gdzie również temperatura jest wyższa. Brak odpowiedniego nawodnienia i utrzymywania odpowiedniego poziomu elektrolitów może skutkować problemami z sercem" - ocenia ekspert.

Zdarza się też, że pacjenci przechodzą np. grypę i nie biorą zwolnienia lekarskiego, narażając się na późniejsze powikłania. Niektórzy mogą mieć świadomość potencjalnej choroby, boją się jednak, że gdy zostanie ona wykryta - stracą pracę. "Dziś sam fakt, że ktoś pracuje ciężko pod ziemią i wydaje się być zdrowym, mocnym chłopem, wcale nie musi oznaczać, że faktycznie tak jest. Może mieć zastawkę dwupłatkową, tętniaka aorty, może mieć arytmię serca, może cierpieć na chorobę wieńcową albo stan zapalny mięśnia sercowego i w ogóle nie zdawać sobie z tego sprawy" - uważa prof. Bochenek.

Lekarze zachęcają do indywidualnych badań, jednak - biorąc pod uwagę coraz szerszą skalę zjawiska - wskazują też na konieczność przeprowadzenia badań kompleksowych, organizowanych przez służby medyczne. "Myślę, że na nowo trzeba opracować system badań, które będą diagnozowały górników, tak aby zapobiegać nagłym zgonom czy wykrywać wczesną miażdżycę" - ocenia ekspert.

Innym tematem konferencji poświęconej zdrowiu górników będą choroby zawodowe, na jakie narażeni są pracownicy tej branży. Według danych Instytutu Medycyny Pracy, w latach 2014-2018 w całym górnictwie stwierdzono łącznie 1855 przypadków chorób zawodowych, w czym największy udział miała pylica płuc - zdiagnozowano 1607 przypadków, czyli 86,6 proc. wszystkich górniczych chorób zawodowych.

Porównanie z okresem 2013-2017 potwierdza znaczący spadek chorób zawodowych w górnictwie - o 466 przypadków, w tym spadek ilości pylic o 193 zachorowania. Także w samym ub. roku odnotowano spadek liczby chorób zawodowych w porównaniu z rokiem 2017 (o 34 przypadki) oraz spadek ilości zachorowań na pylicę płuc (o 36). Jednak w działalności usługowej wspomagającej górnictwo nastąpił wzrost zachorowań na pylicę - w ub. roku stwierdzono 51 przypadków tej choroby, o 13 więcej niż rok wcześniej.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 24.10.2019r. 07:02
Za dużo kiełbasy i kotletów a i rosołek dodaje puryn wytrącając kwas moczowy a potem cholesterol w konsekwencji zapychając naczynia jak nie w sercu to w płucach , mózgu nawet w nogach. Człowiek nie jest przystosowany genetycznie do bogatego żarcia bo dawno temu przez setki tysięcy lat zanim coś zjadł musiał się długo nachodzić , polowanie było rzadkie i ryzykowne. Żeby było śmieszniej geny odpowiedzialne teraz za otyłość ratowały populację bo umożliwiały gromadzenie energii na okresy "chude". Jedyne lekarstwo (jak kiedyś powiedział mi wojskowy chirurg bariatra): "nie żreć do pełna"
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE