ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Koszalinie powstanie farma fotowoltaiczna na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków
25.10.2019r. 12:53

W piątek spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie podpisała z polsko-węgierskim konsorcjum umowę na realizację inwestycji budowy army fotowoltaicznej o mocy 1 MW na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków

Instalację fotowoltaiczną o mocy 1 MW na terenie koszalińskiej oczyszczalni ścieków Jamno ma w ciągu czterech miesięcy zaprojektować, a później w ciągu kolejnych trzech miesięcy wybudować, polsko-węgierskie konsorcjum RenCraft Photon. Instalacja ma być oddana do użytku w maju 2020 r.

W piątek w gabinecie prezydenta miasta Koszalina Piotra Jedlińskiego prezes MWiK Piotr Kroll i przedstawiciele bydgoskiej i budapesztańskiej spółek Przemysław Kowalski i Jan Maretovsky podpisali umowę na realizację inwestycji w formule "zaprojektuj i wybuduj". Jej koszt to ponad 4,1 mln zł.

"Zadanie spółka realizuje ze środków własnych. (...) Przygotowaliśmy koncepcję przez firmę z Krakowa i mogliśmy ogłosić przetarg" - poinformował dziennikarzy prezes MWiK.

Jedliński dodał, że instalacja fotowoltaiczna będzie największą w Koszalinie. Zauważył, że ceny prądu rosną, "tj. w tym roku wzrost dla spółek o niemal 70 proc.", stąd poszukiwanie rozwiązań które pozwolą zmniejszyć wydatki na energię elektryczną.

Kroll poinformował, że w 2019 r. w ramach projektu optymalizacji zużycia energii elektrycznej spółka zakupiła za ok. 1 mln zł trzy dmuchawy powietrzne. Dzięki temu i dzięki planowanej instalacji fotowoltaicznej, pozwolić zaoszczędzić spółce ok. 0,5 mln zł z wydawanych na energię ponad 2 mln zł rocznie
Kowalski zaznaczył, że jego firma czekała "prawie 10 lat na to, by fotowoltaika wreszcie wystartowała". "To, co w Koszalinie się dzieje, jest potwierdzeniem, że odwrotu od fotowoltaiki już nie będzie. Dla naszej spółki będzie to drugi projekt realizowany z miastem Koszalin. Ten w Jamnie jest o tyle istotny, że 7 lat temu wspólnie z Photonem zrealizowaliśmy dla podobnego odbiorcy wodociągów w Rudzie Śląskiej projekt farmy fotowoltaicznej, wówczas największej w Polsce. I te 7 lat temu, myśleliśmy, że od tego momentu będzie wielkie bum, ale ono nie nastąpiło" - powiedział szef bydgoskiej spółki RenCraft .

W jego ocenie, dopiero teraz tego typu inwestycje zaczęły się przedsiębiorcom opłacać. "Koszty związane z budową farm fotowoltaicznych bardzo spadły. (...) Projekt w Rudzie Śląskiej miał bardzo podobny budżet do tego, który jest przewidziany dla Jamna. Natomiast moc zainstalowana była trzykrotnie mniejsza. Można wprost powiedzieć, że przez te lata koszty spadły trzykrotnie. To otwiera rynek. Cieszy to, że przedsiębiorstwa takie jak wodociągi w Koszalinie bardzo szybko to widzą, inwestują" - zaznaczył Kowalski.

Podkreślił, że projekt w Koszalinie jest siódmą i największą realizacją spółki dla tego sektora w Polsce. Przedstawiciel węgierskiego partnera dodał, że dla niego ten projekt jest największym realizowanym w Polsce w ogóle. Dotychczas prowadził inwestycje na Węgrzech, Słowacji, w Rumunii i Czechach. Swoje biuro projektowe posiada też w Australii.

W ramach optymalizacji zużycia energii elektrycznej MWiK w Koszalinie zamierza opracować koncepcję zamkniętych zbiorników fermentacyjnych. "Będziemy mieć własny gaz, własny prąd. Ale z fotowoltaiką nie kończymy, planujemy ją zainstalować na ujęciach wody w Koszalinie i w Mostowie w dalszych etapach" - poinformował Kroll.

Jako pierwszy z koszalińskich miejskich spółek w instalację fotowoltaiczną na terenie Parku Wodnego zainwestował Zarząd Obiektów Sportowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ee 28.10.2019r. 11:46
to byłaby extra wiadomość, gdyby cena była na poziomie rynkowym 2,6 mln zł, a nie 4,1 mln zł - przecież to 1,5 mln zł... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 09-01-2021r. 17:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE