ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Ratunpaki, czyli pomoc w jaskiniach
29.10.2019r. 11:24

Pokazy i prelekcje o bezpieczeństwie w górach i jaskiniachzorganizowali dziś w Krakowie Tauron i Fundacja GOPR. Podczas wydarzenia na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego ratownicy GOPR otrzymali od Taurona "Ratunpak" - specjalny zestaw do udzielania pierwszej pomocy w trakcie jaskiniowych akcji ratowniczych.

- Idea Ratunpaka to pokłosie tragicznego wypadku w tatrzańskiej jaskini Wielka Śnieżna - wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia. - Ratownicy górscy wskazali wówczas na pilną potrzebę stworzenia indywidualnego wyposażenia w postaci osobistych apteczek jaskiniowych. Postanowiliśmy odpowiedzieć na ten apel i już dziś do GOPR-u 300 takich zestawów. Apteczka o małym rozmiarze i wodoszczelnym materiale odpornym na przetarcia, ułatwi i usprawni pracę ratowników w trudnych warunkach jaskiniowych - dodaje rzecznik Taurona.

Przekazane apteczki jaskiniowe zawierają m.in. folię NRC, świeczkę, zapałki, gazę jałową, sól fizjologiczną czy bandaże elastyczne.

- Głęboko pod ziemią ratownik musi borykać się z wodą, lepkim i ciężkim błotem, ciasnymi korytarzami, przez które trzeba się długo i mozolnie przeciskać - tłumaczy Marcin Kądziołka, prezes Fundacji GOPR - W takim środowisku grotołazi przemieszczają się w dobrze dopasowanych kombinezonach, kasku, uprzęży i sprzęcie jaskiniowym. Podarunek Taurona z całą pewnością ułatwi prowadzenie akcji ratowniczych, a ponieważ konsultowaliśmy projekt na każdym jego etapie ze środowiskiem grotołazów Polskiego Związku Alpinizmu, spełnia nasze oczekiwania - zapewnia prezes Fundacji GOPR.

Podczas krakowskiego wydarzenia odbyły się m.in.prezentacja Ratunpaka i aplikacji Ratunek, warsztaty wspinaczkowe, przeciwdziałania hipotermii, wiązania węzłów oraz pokaz akcji psów ratowniczych.Dla dzieci przygotowany został górski tor przeszkód ze sztuczną rzeką, nierównym szlakiem, tunelem jaskiniowym oraz sztuczna ścianka wspinaczkowa.

Uczestnicy mieli również możliwość treningu na fantomie multimedialnym przekazującym informacje zwrotne o jakości resuscytacji krążeniowo-oddechowej i otrzymaniaspersonalizowanych kart ICE (ang. In case of emergency), informujących ratowników, do kogo powinni zadzwonić w razie nagłego wypadku. Na placu Jeziorańskiego przez cały czas dostępni byli Marcin Kądziołka, prezesFundacji GOPR oraz Maciej Więcek - doświadczeni ratownicy GOPR, a także Tomasz Piprek, szef Podkomisji Ratownictwa Jaskiniowego GOPR.

Rozpoczęta w 2018 r. współpraca Taurona z Fundacją GOPR zaowocowała już wieloma wspólnymi przedsięwzięciami. Zaliczyć tu można projekty edukacyjne zwiększające bezpieczeństwo, obchody Dnia Ratownika Górskiego, a także specjalistyczne szkolenia dla pracowników Grupy Tauron.

GOPR w liczbach (za 2018 rok):

✓ 2176 osób uratowanych
✓ 2066 wypraw i akcji ratunkowych
✓ 222 857 przepracowanych społecznie godzin przez ratowników GOPR


GOPR przypomina:

✓ Dbaj o kondycję i rozwój kwalifikacji górskich pod okiem profesjonalistów.
✓Dobierając sprzęt, zwracaj uwagę na jego jakość - w sytuacji zagrożenia właściwe wyposażenie możedecydować o Twoim bezpieczeństwie.
✓ Pamiętaj, że mimo sprawdzenia komunikatów pogodowych, pogoda w górach może się dynamicznie zmienić, na copowinieneś być przygotowany.
✓ Wychodząc w góry, zostaw komuś informację o planowanej trasie i godzinie powrotu.
✓ Trasę dostosuj zawsze do swoich możliwości i panujących warunków w górach.
✓Zawsze zabieraj ze sobą naładowany telefon z Aplikacją Ratunek lub numerem alarmowym (985, 601 100 300).
✓ Wybierając się na narty zapoznaj się z zasadami Dekalogu Narciarskiego.
✓ Na bieżąco oceniaj trasę, warunki i swoje zmęczenie.
✓Czasem najlepszą decyzją jest rezygnacja z dalszejwędrówki i bezpieczny powrót do domu.
✓ W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia w górach zawsze wzywaj ratowników górskich.

Odwiedź Facebooka www.facebook.com/FundacjaGOPRlub wejdź na stronę www.fundacja.gopr.pl
Tauron

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE