ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Katowice w tym roku dotują wymianę ponad 1,5 tys. pieców za ponad 14 mln zł
30.10.2019r. 13:44

Na ten rok samorząd Katowic zaplanował dotacje do wymiany ponad 1,5 tys. źródeł ciepła za ponad 14 mln zł. Miasto - inaczej niż wiele samorządów - nie ma programu z określoną pulą środków: w jednym roku zbiera wnioski mieszkańców i zabezpiecza środki; w kolejnym realizuje dopłaty.

Jak wynika z informacji katowickich samorządowców, przez trzy poprzednie lata - od 2015 do 2017 r. - miasto Katowice dofinansowało w ten sposób wymianę 1495 źródeł ciepła za ponad 11,5 mln zł, w tym tylko w zeszłym roku - 1071 za ponad 9 mln zł.

"Przez ostatnie 4 lata doprowadziliśmy do wymiany kilku tysięcy kopciuchów. Żadne inne miasto w woj. śląskim nie działa tak aktywnie w tej sprawie. Jesteśmy także jednym z niewielu miast w Polsce, które nie ma limitów na dopłaty do wymiany kotłów. Każdy kto chce dostać środki i prawidłowo wypełni wniosek może otrzymać nawet 10 tys. zł" - przekazała PAP rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Lipka.

Na 2019 r. zaplanowano w Katowicach wymianę 1,5 tys. systemów ogrzewania w lokalach i budynkach. W tegorocznym budżecie miasta zaplanowano na ten cel ponad 14,6 mln zł (ok. 13 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz prawie 1,6 mln zł ze środków samorządu), a dalsze ponad 4 mln zł wyłożą sami mieszkańcy. Wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła jest nieco więcej niż realizowanych wymian.

Na 2019 r. mieszkańcy złożyli wnioski o 2018 zmian systemu ogrzewania; w ramach dofinansowania z WFOŚiGW zaplanowano wymianę 1510 systemów (w tym 439 z roku 2018).

Katowice akcentują, że jako jedno z pierwszych miast wprowadziły zmiany w polityce wsparcia osób gorzej sytuowanych w związku ze wzrostem kosztów ogrzewania - także wobec wymogów uchwały antysmogowej woj. śląskiego. W ub. roku na zasiłki na zakup opału dobrej jakości wydano w sumie 1,3 mln zł, przyznając świadczenie 1363 rodzinom. W tegorocznym budżecie na ten cel zarezerwowano 1,48 mln zł.

Ponadto mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie wkładu własnego przeznaczonego na zmianę systemu grzewczego - w tym roku ok. 50 rodzin ma dostać na ten cel w sumie 100 tys. zł, a ok. 70 rodzin skorzysta z zasiłków dofinansowujących koszty ogrzewania elektrycznego lub gazowego (w sumie 84 tys. zł). W minionym roku prawie 31,5 tys. gospodarstw domowych w Katowicach skorzystało również z tzw. dodatku energetycznego (w sumie wydano na ten cel ponad 443,5 mln zł), należnego osobom pobierającym dodatki mieszkaniowe.
W mieście realizowany jest także projekt o wartości 100 mln zł polegający na dociepleniu 45 budynków użyteczności publicznej. Do walki z niską emisją przyczyniają się też kontrole Straży Miejskiej realizowane m.in. z użyciem drona. O ile w 2016 r. co szósta kontrola potwierdzała spalanie śmieci, to w 2018 r. na 4429 przeprowadzonych kontroli już tylko co trzydziesta, co zdaniem urzędników potwierdza skuteczność działań edukacyjnych.

Na początku października br. samorząd Katowic zapowiedział wdrożenie w tym sezonie grzewczym nowych działań antysmogowych. Wśród nich - stworzenie bazy największych trucicieli i zachęcanie ich do wymiany kotłów, inwentaryzację źródeł ciepła, a także zmiany w programach dotacyjnych.

Tworzenie mapy trucicieli ma opierać się m.in. o dane z funkcjonującego od blisko roku systemu badania jakości powietrza AWAIR, korzystającego z czujników w 127 lokalizacjach. System pozwala np. identyfikować niewielkie obszary, w których jakość powietrza jest gorsza, niż w innych częściach miasta.

W ten sposób w każdej dzielnicy miasta zlokalizowanych ma zostać 100 największych trucicieli, wobec których koncentrowane mają być wysiłki, aby właśnie tam wymienić stare kotły. Narzędziem będzie tu m.in. uchwała antysmogowa sejmiku woj. śląskiego, zgodnie z którą od 2022 r. będzie obowiązywał zakaz używania najgorszych kotłów, tzw. bezklasowych.

W ostatnich tygodniach do konsultacji społecznych trafiły wypracowane przez działającą w Katowicach Radę ds. Poprawy Jakości Powietrza propozycje zmian w programach dotacyjnych. Do najważniejszych mają należeć: wzrost kwoty dotacji z 6 tys. zł do 10 tys. zł do zmiany systemu ogrzewania z węglowego na pompę ciepła lub kocioł na biomasę, a także skrócenie z 10 lat do 7 lat okresu, w którym mieszkańcy będą mogli powtórnie wnioskować o dopłatę do wymiany kotła węglowego na bardziej ekologiczny.

Miejscowi samorządowcy przekonują, że z danych systemu monitoringu powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wynika, że jakość powietrza w tym mieście poprawia się: w pierwszych trzech kwartałach br. była najlepsza w historii pomiarów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE