ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: szacunkowe wyniki Tauronu za III kw. wyższe od oczekiwań, ale rozczarowuje wydobycie
31.10.2019r. 09:23

Tauron szacuje EBITDA za III kwartał na 808 mln zł, powyżej konsensusu na poziomie 755,5 mln zł. Analitycy wskazują, że choć wyniki są lepsze od oczekiwań, to obraz psuje segment wydobycia.

BARTŁOMIEJ KUBICKI, ANALITYK SOCIETE GENERALE:

"Spółka pokazała dobry wynik w dystrybucji, prawie 7 proc. wzrostu EBITDA w trzecim kwartale, ale po 9 miesiącach jest płasko. Pewnie nastąpiły jakieś przesunięcia opeksowe między kwartałami, więc trudno przywiązywać wagę dla samych kwartalnych wyników.

Segment sprzedaży też wypadł całkiem nie najgorzej, ale w tym roku nie można przywiązywać większej wagi do tego segmentu z powodu dużego zamieszania, trudno wyciągnąć wnioski strukturalne.

Najważniejszy jest segment górnictwa, którego wynik jest bardzo słaby. W drugim kwartale mieli 1 mln ton wydobycia, co było historycznie najniższym poziomem, a w trzecim kwartale wydobycie było jeszcze niższe, na poziomie 0,69 mln ton. To świadczy o problemie tych kopalń, z kwartału na kwartał jest coraz gorzej. Przydałaby się jakaś prognoza spółki.

Pomimo tego, że wyniki Tauronu są lekko wyższe rdr i są powyżej konsensusu, jestem rozczarowany, przede wszystkim segmentem wydobycia".

DM BDM (raport poranny):

"Raportowana i oczyszczona EBITDA w 3Q'19 4 proc. wyższa od naszych oczekiwań i 7 proc. od konsensusu. Spółka kolejny raz pokazała sporo zdarzeń jednorazowych w segmencie sprzedaży (+87 mln zł vs +88 mln zł oczekiwań), które dotyczyły głównie korekty rekompensat za 3Q'19 (+59), kwoty różnicy ceny za 1H'19 (+15), rozwiązania rezerwy na G (+50), rekompensaty za 10.19 (+26) i korekty przychodów za 3Q'19 (-52) oraz 1H'19 (-45). Tym samym powtarzalny wynik Sprzedaży jest poniżej oczekiwań i jest to największe odchylenie.

Mniejsza od oczekiwań strata w Wydobyciu przy rekordowo niskiej w historii produkcji (0,7 mln ton przy kwartalnej średniej 1,4 mln ton!!) nie zaciera negatywnego obrazu segmentu. Spółka jest obecnie w procesie zbycia kopalni (Janina), która odpowiada za większą część strat segmentu.
CAPEX w 3Q'19 wyniósł 1,1 mld zł (-4 proc. vs oczekiwania), przez co dług netto kalkulowany przez spółkę do kowenantów wzrósł do 9,67 mld zł (+2,81x EBITDA). Faktyczne zadłużenie netto (z obligacjami hybrydowymi+ MSSF 16) jest oczywiście większe (szac. 11,9 mld zł, ok. 3,45x EBITDA)".

Po godz. 9.15 kurs Tauronu rośnie ponad 3 proc.

Tauron szacuje zysk netto w trzecim kwartale 2019 roku na 188 mln zł, EBITDA za ten okres wyniosła 808 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali wyniku EBITDA na poziomie 755,5 mln zł, a zysku netto na poziomie 172 mln zł.

Tauron podał, że przychody grupy w trzecim kwartale wyniosły 4.862 mln zł, przy konsensusie 5.108 mln zł.

Zysk operacyjny Tauronu wyniósł w trzecim kwartale 330 mln zł, wobec konsensusu 283,3 mln zł.

Wśród istotnych czynników, mających wpływ na wyniki trzeciego kwartału 2019 r., Tauron wymienił m.in. koszty finansowe z tytułu ujemnych różnic kursowych od zadłużenia denominowanego w euro, co wpłynęło na zmniejszenie wyniku finansowego brutto grupy w trzecim kwartale o 81 mln zł (brak wpływu na EBITDA).

W segmencie Sprzedaż grupa m.in. skorygowała szacunek rekompensat należnych za trzeci kwartał 2019 r. do wysokości 158 mln zł w związku z regulacjami prawnymi, dotyczącymi cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych w 2019 r. (co w stosunku do szacunku ujętego w pierwszym półroczu 2019 r. wpłynęło na wzrost przychodów o kwotę 59 mln zł), rozpoznała rekompensatę w wysokości 26 mln zł za październik 2019 r. oraz skorygowała wartość rekompensat za pierwsze półrocze 2019 r., co wpłynęło na zwiększenie przychodów o 15 mln zł.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE