ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Obawy o niską wycenę mogą zatrzymać prywatyzację Saudi Aramco
04.11.2019r. 09:09

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 9 listopada do trzech procent akcji Saudi Aramco trafi na giełdę saudyjską Tawdul. Niestety obawy o niską wycenę mogą spowodować zatrzymanie procesu - czytamy w BiznesAlert.pl.

Książę koronny Mohamed bin Salman, który chciał za pieniądze z dalszej prywatyzacji Aramco finansować transformację energetyczną i gospodarczą w ramach programu Wizja 2030, liczył na przychód w wysokości co najmniej dwóch bln dolarów, który trafiłby na konto Funduszu Inwestycji Publicznych.

Financial Times ustalił, że choć rynek wycenia akcje na 1,2-1,5 bln dolarów, to Saudyjczycy mają przeć ku cenie 1,75 bln dolarów. Tłumaczyłoby to dlaczego transakcja planowana pierwotnie na 2018 rok na skalę globalną została ograniczona do giełdy Tawdul i zaplanowana na koniec 2019 roku.
Saudi Aramco posiadające atrakcyjne aktywa i dobre wyniki finansowe pogorszyło wizerunek ze względu na morderstwo dziennikarza Jamala Chaszokdżiego z udziałem dyplomatów saudyjskich, kryzys cen ropy naftowej oraz ataki dronów na rafinerie pod kontrolą firmy. Dlatego firma zamierza wypłacić sowitą dywidendę po 2019 roku, która może być warta 75-80 mld dolarów i przekonać inwestorów o dobrej kondycji spółki. Dodatkową zachętą mają być oszczędności w planie inwestycyjnym i zakup firmy petrochemicznej Sabic.
Financial Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE