ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

5-lecie Rejestru Gwarancji Pochodzenia
04.11.2019r. 11:14

3 listopada 2014 r., Towarowa Giełda Energii uruchomiła Rejestr Gwarancji Pochodzenia (RGP). Już od pięciu lat odbywa się w nim obrót gwarancjami pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w OZE, a od 2 października 2019 r. również w procesie wysokosprawnej kogeneracji.

Rejestr Gwarancji Pochodzenia jest częścią polityki środowiskowej Unii Europejskiej. Powstał na podstawie Europejskiej Dyrektywy 2009/28/WE, zaimplementowanej w Polsce w 2013 r., która nakazuje tworzenie rejestrów gwarancji w krajach UE. Działanie to ma na celu zidentyfikowanie rodzajów źródeł i paliw, z których powstaje energia elektryczna oraz przekazanie poświadczenia pochodzenia energii jej wytwórcom i zainteresowanym podmiotom.

Jako, że oznaczenie samej energii jest niemożliwe, stworzono system gwarancji, czyli dokumentów, które powstają wraz z produkcją energii, a tracą ważność z chwilą jej przekazania odbiorcy końcowemu. Początkowo na RGP odbywał się obrót gwarancjami dotyczącymi tylko "zielonej energii" (OZE), co przyczyniło się do znacznego rozwoju sektora energii ze źródeł odnawialnych. W październiku 2019 r. oferta RGP została rozszerzona o gwarancje z wysokosprawnej kogeneracji. Jej wytwórcy otrzymują dokumenty poświadczające, że określona ilość energii wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub sieci przesyłowej została wyprodukowana w procesie jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła (tj. w procesie kogeneracji lub CHP).

W ciągu 5 lat, Rejestr Gwarancji Pochodzenia stał się bardzo ważną częścią działalności TGE. Świadczy o tym nie tylko liczba Członków, obecnie jest ich ponad 540, ale także rosnący z miesiąca na miesiąc wolumen obrotu. Widzimy ogromny potencjał w polskich gwarancjach pochodzenia, dlatego prowadzimy prace nad dostosowaniem RGP do standardów europejskich oraz rozszerzeniem go o kolejne technologie wytwarzania. Mamy nadzieję, że już wkrótce zmienią się zapisy w naszym prawie i polskie gwarancje będą mogły być sprzedawane za granicą - mówi Marek Szałas, Dyrektor Biura Rejestrów TGE.

Gwarancje pochodzenia wystawiane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a następnie wczytywane do systemu informatycznego TGE. Każdy z dokumentów posiada indywidualny numer oraz datę ważności. Po jej upływie gwarancja wygasa i jest wykreślana z Rejestru. Różnica pomiędzy gwarancjami pochodzenia z CHP a gwarancjami pochodzenia z OZE związana jest z terminem ważności. Gwarancje pochodzenia z OZE są ważne przez 12 miesięcy od zakończenia produkcji energii elektrycznej, natomiast gwarancje pochodzenia z CHP są ważne przez 12 miesięcy od daty wydania przez URE.

Gwarancje pochodzenia nie są towarem giełdowym, a obrót nimi dobywa się bezpośrednio w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia TGE.

Szczegółowy regulamin Rejestru Gwarancji Pochodzenia, wzory dokumentów i załączniki dostępne są na stronie www.tge.pl
TGE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE