ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Komunikat o planowanym uruchomieniu europejskiego rynku Intra-Day (SIDC) na połączeniach transgranicznych Polski
05.11.2019r. 12:52

Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1222 z 24 lipca 2015 r., ustanawiające wytyczne dotyczące alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ograniczeniami przesyłowymi, określa model handlu ciągłego jako podstawowy dla europejskiego rynku dnia bieżącego (ang. Intra-Day).

Wdrożenie tego rozwiązania jest realizowane z wykorzystaniem platformy XBID, w ramach projektu jednolitego łączenia rynków dnia bieżącego (Single Intra-Day Coupling - SIDC) prowadzonego wspólnie przez europejskich operatorów systemów przesyłowych (OSP) oraz wyznaczonych operatorów rynku energii elektrycznej (NEMO). Platforma XBID umożliwia uczestnikom rynku zawieranie transakcji w trybie handlu ciągłego w obszarze całej Europy do 1 godziny przed czasem fizycznej dostawy energii elektrycznej. Transakcje mogą dotyczyć zarówno wymiany wewnątrz danego obszaru rynkowego, jak i wymiany transgranicznej w ramach dostępnych międzyobszarowych zdolności przesyłowych. Możliwość skorygowania pozycji handlowej z krótkim wyprzedzeniem czasowym ma szczególne znaczenie dla podmiotów zarządzających portfelami charakteryzującymi się dużą zmiennością zapotrzebowania i generacji, np. OZE.

SIDC został uruchomiony w dniu 12 czerwca 2018 r., łącząc 14 obszarów rynkowych w ramach europejskiego jednolitego mechanizmu łączenia rynków Intra-Day (tzw. pierwsza fala SIDC). Dołączenie do SIDC kolejnych krajów następuje w ramach lokalnych projektów implementacyjnych - Local Implementation Projects (LIP). W ciągu ostatnich dwóch lat PSE prowadziły intensywne prace nad uruchomieniem SIDC na połączeniach transgranicznych Polski. Działania te były realizowane początkowo w ramach prac akcesyjnych, tzw. "Accession Stream", a następnie w ramach drugiej fali SIDC, która obejmuje:
• LIP 15: wdrożenie SIDC na połączeniach synchronicznych Polska-Niemcy oraz Polska-Czechy. LIP 15 jest realizowany przez OSP i NEMO z Austrii, Czech, Niemiec, Rumunii, Słowenii, Węgier, Polski, Chorwacji i Bułgarii.
• LIP 16: wdrożenie SIDC na połączeniach stałoprądowych Swe-Pol i Lit-Pol, realizowane przez OSP i NEMO z Polski, Szwecji i Litwy.

Finalizacja projektów LIP 15 i LIP 16 oraz objęcie mechanizmem SIDC siedmiu nowych obszarów rynkowych, w tym ww. połączeń transgranicznych Polski1, jest zaplanowane na 19.11.2019 r. W tym dniu będzie mógł być realizowany handel dla doby handlowej 20.11.2019 r.

Zmiany Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej powiązane z wdrożeniem SIDC wprowadzono Kartą Aktualizacji nr CB/24/2019, zatwierdzoną przez Prezesa URE w dn. 21.10.2019 r.

Ze względu na nieprzystąpienie Słowacji do projektu SIDC w jego drugiej fali, dla granicy polsko-słowackiej planowane jest uruchomienie rozwiązania przejściowego, opartego na mechanizmie cyklicznych aukcji typu explicit, prowadzonych w sposób analogiczny do obecnych. Planowanym terminem uruchomienia przedmiotowych aukcji jest druga połowa stycznia 2020 roku. Do tego czasu alokacja zdolności przesyłowych na połączeniu synchronicznym Polska-Słowacja będzie wstrzymana. Informacja o dacie rozpoczęcia stosowania rozwiązania przejściowego zostanie podana w odrębnym komunikacie. Oczekiwanym przez PSE rozwiązaniem docelowym jest włączenie granicy polsko-słowackiej do SIDC.

Efektem uruchomienia SIDC na połączeniach transgranicznych krajowego systemu elektroenergetycznego jest poprawa płynności rynku Intra-Day w Polsce. Dzięki ogólnoeuropejskiemu zasięgowi mechanizmu SIDC uczestnicy rynku uzyskają dostęp do rynków Intra-Day wszystkich krajów UE uczestniczących w projekcie. Zwiększy to możliwości obrotu energią elektryczną.

Przypisy:
1 Granica PL-SE zostanie uruchomiona w ramach drugiej fali XBID z tymczasowym statusem nieaktywnym. Status zostanie zmieniony na aktywny po uzyskaniu pełnej gotowości przez szwedzkiego OSP oraz spełnieniu wymagań technicznych i formalnych.
PSE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE