ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Blisko 5 tys. umów na ponad 113 mln zł dotacji w programie Czyste Powietrze dla woj. śląskiego
05.11.2019r. 14:30

Ponad 113,5 mln zł dotacji przyznano do końca października br. mieszkańcom woj. śląskiego w rządowym programie Czyste Powietrze. Na ponad 11,6 tys. złożonych w regionie wniosków o dofinansowanie podpisano w tym czasie 4,7 tys. umów.

Czyste Powietrze to zainaugurowany we wrześniu ub. roku program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.

W programie można wnioskować o dotacje lub pożyczki pod kątem wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe, a także termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

Jak poinformował PAP rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Rafał Kandziora, od 19 września 2018 r. do 31 października br., do programu Czyste Powietrze złożono w woj. śląskim 11 608 wniosków. Umowami o dofinansowanie zakończono rozpatrywanie 4 724 z nich. Łączna kwota przyznanych dotacji to 113 592 126 zł.

Kandziora przekazał bardziej szczegółowe dane dotyczące realizacji Czystego Powietrza w subregionie zachodnim woj. śląskiego. Ogółem od 19 września ub. roku do 24 października br. do katowickiego WFOŚiGW złożono z tego terenu 1976 wniosków o udział w programie. Zawarto 505 umów o dofinansowanie.

Łącznie 1140 wniosków pochodziło z 13 gmin subregionu zachodniego woj. śląskiego: Rydułtów, Radlina, Pszowa, Godowa, Gorzyc, Lubomii, Marklowic, Mszany, Czerwionki Leszczyn, Gaszowic, Jejkowic, Lysek oraz Świerklan (najwięcej wniosków - 158 - złożyli mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn). W 287 przypadkach zawarto już umowy.

Kolejnych 836 wniosków złożyli mieszkańcy miast: Rybnika (618 wniosków), Jastrzębia-Zdroju (177 wniosków), Żor (140 wniosków) i Wodzisławia Śląskiego (193 wnioski). Najwięcej umów - 218 - zawarto w Rybniku, którego samorząd, wobec wprowadzenia Czystego Powietrza, przesunął środki z własnego programu dotacji do wymiany pieców w indywidualnych domach, na podobne działanie w budynkach wielorodzinnych.

Mieszkańcom Rybnika do 24 października katowicki WFOŚiGW wypłacił łącznie 331,6 tys. zł dotacji oraz 37,2 tys. zł pożyczek. W całym subregionie zachodnim woj. śląskiego było to odpowiednio: 747,6 tys. dotacji i 114,1 tys. zł pożyczek. Fundusz podał też, że w tym subregionie blisko 70 proc. wniosków dotyczyło dotacji do nowego źródła ciepła, niespełna 28 proc. - dotacji do nowego źródła ciepła wraz z termomodernizacją i w 3 proc. - do instalacji odnawialnego źródła energii.
Katowicki WFOŚiGW rozdziela także środki kierowane do samorządów na wsparcie prowadzonych przez nie działań związanych z wymianami źródeł ciepła. Od początku br. do 30 października br. środki takie trafiły do 59 gmin woj. śląskiego: w formie preferencyjnych pożyczek, dotacji oraz umorzeń.

Łączna kwota udzielonego tam dofinansowania wyniosła 50,2 mln zł, z czego 45,7 mln zł w formie pożyczek, 3,8 mln zł - dotacji oraz 0,7 mln zł - umorzeń. W ramach tych działań przewidziano modernizację 6711 indywidualnych kotłowni, montaż 211 instalacji fotowoltaicznych i 65 solarnych, a także termomodernizacje 315 budynków; łączny koszt tych przedsięwzięć to 97 mln zł.

Ponadto katowicki Fundusz koordynuje realizację części Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, kierowanej wyłącznie do centralnego subregionu woj. śląskiego. Chodzi o tzw. działanie 1.7 POIiŚ, m.in. zawierając poddziałanie 1.7.1, dot. wspierania efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych. Wcześniej z tego wsparcia mogły korzystać m.in. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe; na początku br. rozszerzono katalog beneficjentów o samorządy lokalne.

Nabór do konkursu z tak rozszerzonym katalogiem beneficjentów - o alokacji 100 mln zł (z możliwością uzyskania przez samorządy dotacji do 85 proc. kosztów oraz przez inne podmioty pożyczki z premią inwestycyjną do 45 proc. kosztów) - zakończył się 26 czerwca br. Spłynęło 78 wniosków dot. projektów o łącznej wartości 303,7 mln zł, z wnioskowaną kwotą wsparcia 205,8 mln zł.

W tej liczbie m.in. samorządy złożyły 54 wnioski ws. projektów za 191,1 mln zł o dotacje 134,3 mln zł; spółdzielnie mieszkaniowe 17 wniosków ws. projektów za 98,5 mln zł o wsparcie na poziomie 61,7 mln zł, wspólnoty sześć wniosków do projektów za 14 mln zł o wsparcie na poziomie 9,7 mln zł. Dwa wnioski odrzucono na etapie oceny formalnej. Ocenę merytoryczną I stopnia przeszły wszystkie pozostałe - z czego 36 trafiło na listę podstawową. Obecnie trwa ocena merytoryczna II stopnia.

W kierowanym do woj. śląskiego działaniu 1.7. POIiŚ przewidziano trzy tzw. poddziałania: 1.7.1., czyli wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w woj. śląskim (pierwotnie przewidziana pula środków to 120,2 mln zł), 1.7.2., czyli efektywną dystrybucję ciepła i chłodu (pula 737,1 mln zł) oraz 1.7.3., czyli promowanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej (z pulą 93,9 mln zł).

W pierwszym poddziałaniu chodzi przede wszystkim o głęboką kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkaniowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE