ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: jesteśmy blisko rozstrzygnięć ws. finansowania budowy elektorowni jądrowej
06.11.2019r. 10:24

Jesteśmy blisko rozstrzygnięć ws. finansowania budowy elektrowni jądrowej w Polsce - zadeklarował w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że rozmowy na ten temat zamkną się w ciągu roku, a inwestycje mogą pochłonąć ok. 200 mld zł.

"Aby realizować program budowy energetyki jądrowej, trzeba stworzyć solidne podwaliny finansowe. Cały czas jest poszukiwanie nie tylko technologii, ale i uczestników w realizacji tego zadania. W moim przekonaniu jesteśmy bardzo blisko rozstrzygnięć w tej dziedzinie" - powiedział dziennikarzom Tchórzewski w kuluarach konferencji Europower.

Dopytywany o termin, odpowiedział: "Na pewno w ciągu roku ta sprawa się zamknie. Mówimy o inwestycjach w Polsce na poziomie ok. 200 mld zł. Jesteśmy na finiszu i w ciągu najbliższych miesięcy te rozstrzygnięcia będą, bo zainteresowanie współpracą z nami, także kapitałową, się znalazło".

"Chodzi o dopięcie umów, znalezienie tych, którzy zechcą zostawić w Polsce pieniądze i razem z nami oczekiwać przychodów, tych, którzy chcą uczestniczyć w wydatkach na poziomie dziesiątków mld zł" - powiedział mnister.

Poinformował, że w planach są 3-4 bloki jądrowe do 2040 roku, a sumarycznie 6 bloków.
Pytany, kiedy będą decyzje w sprawie cen energii elektrycznej w 2020 roku, odpowiedział, że to kwestia najbliższej przyszłości.

"Nowy rząd będzie decydował, bo w grę wchodzą wydatki" - powiedział minister.

Pytany, czy w strukturze nowego rządu będzie Ministerstwo Energii, odpowiedział, że trwają ustalenia "w zaciszu gabinetów" i w najbliższych dniach opinia publiczna je pozna.

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Choczewo 06.11.2019r. 12:37
Otóż! Coś się dzieje w sprawie atomu. Dziękujemy ministrowi Tchórzewskiemu za informację, która jest całkowicie spójna z modelem kosztów ej w Polsce, opracowanym przez naszych EKSPERTÓW. Zgodnie z nim ej w Polsce to 120 mld PLN, a nie jakieś 50 mld, o których wspominają ciągle zwolennicy tej "technologii". Za 50 mld Rosjanie budują w "swojej technologii" w Ostrowcu, a Litwini protestują i rozdają tabletki. Ale do rzeczy! Do 120 mld należy dodać co: 1) składowisko odpadów radioaktywnych, 2) infrastrukturę wyprowadzenia energii z elektrowni i dalej, 3) infrastrukturę otaczającą inwestycję i ... mnóstwo innych rzeczy. Dlatego minister Tchórzewski mówi o 200 mld PLN. A teraz pragmatycznie. Za tak astronomiczną kwotę można zbudować infrastrukturę energetyczną, przede wszystkim, nowoczesną na miarę XXI wieku, a nie jakieś archaiczne ej, które Komisja Europejska zamknie za 30 lat, bo nowe technologie, tanie, bezpieczne i zapewniające suwerenność energetyczną są już na rynku dostępne i ciągle są dalej rozwijane, czego nie można w żaden sposób powiedzieć o wielkoskalowych EJ opartych, na przestarzałych koncepcjach technicznych. Popieramy koncepcje p. Naimskiego o rewitalizacji hydroelektrowni, w tym pierścieniowych elektrowni pompowych, które można budować w prawie dowolnych warunkach geograficznych, a które są oparte na całkowicie polskiej myśli technicznej, wykonawstwie i są znakomitym akumulatorem energii z OZE. Jest dużo "specjalistów", którzy będą gorąco protestować, ale tutaj należy przypomnieć, że gdy prezentowaliśmy koszty ej w NCBJ to wielu z nich wręcz, z niesmakiem, patrzyło na nasze obliczenia, a teraz milczą, a dlaczego ?, bo nie mają pojęcia o czym mówimy. I to samo będzie z ej w Polsce. EJ w Polsce nie jest nikomu potrzebne!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Konsultant 06.11.2019r. 20:41
Można powiedzieć i 300mld pln. Póki nie mówi się za co to każda kwota jest ok. I bez sensu.
Tak samo stwierdzenie, ze finansowanie będzie w ciągu miesięcy. Będzie. Na 100%. Tylko ile miesięcy? 2? 5?10? 50? 100 miesięcy? Ciekawe czy doczekam.
A alternatywa? Dziś uważam, ze węgiel, gaz lub atom musi być w systemie, póki nie będzie dużych magazynów energii. I za cos trzeba będzie zapłacić. Do wyboru.
OZE (wiatr i słońce) nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania systemu na dzisiejszym poziomie bez magazynów. Wiec albo zrezygnujemy z ciągłości zasilania, albo budujemy atom/gaz/węgiel. Chyba, ze zbudujemy OZE w ilości 200% potrzeb.
A które rozwiązanie będzie najlepsze? Tego nikt nie wie i się nie dowie póki nie będzie za późno. Trzeba by wiedzieć co to znaczy najlepsze...
A ostatecznie zrobimy to co zwykle czyli nic i to będzie napewno najgorsze rozwiązanie.
Co zatem robić? Jak wybrać drogę na przyszłość dla energetyki skoro kompromis nieistnieje a każdy uważa, ze ma racje? Nie wiem! Po prawie 20latach w sektorze nie wiem. Wydaje mi się, ze technicznie i strategicznie jest rozwiązanie. Ale jak je wdrożyć? Jak pogodzić ludzi, żeby razem budować?...
Bagno. Aż się chce wyjechać i więcej o tym nie myśleć. Tylko to przywiązanie do ojczyzny.
Więc błądźmy dalej. Jestem tak skołowany jak to co napisałem...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 07.11.2019r. 10:23
Ale nawet 200 % potrzeb nie pomoże, gdy jest zero wiatru i słońca. Niemcy już tak mają - moc wiatru i słońca 107 GW, zapotrzebowanie max ~69 GW, roczny udział wiatru i słońca w zapotrzebowaniu 29 %. Do 40 % dobili na wodnych i konwencjonalnym spalaniu biomasy. Powtarzam, Deutsche Wirtschaft polega na tym, że moc zainstalowana większa od zapotrzebowania daje 29 % produkcji - w to chcemy wejść ?!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 07.11.2019r. 10:13
Wypowiedzi o pierścieniowych elektrowniach pompowych dyskwalifikują nadawcę. Przyjmijcie do wiadomości, że elektrownia szczytowo pompowa nie produkuje, tylko pożera energię, jak zresztą każdy magazyn. Gęstość energii w takim magazynie jest znikomo mała. Żeby toto działało trzeba by usypać góry na nizinach i zalać niewyobrażalne obszary kraju, albo ściąć kilkaset górskich wierzchołków. Dlatego używa się ich tylko do ratunkowego uruchomienia dużej mocy, ale w krótkich okresach czasu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 07.11.2019r. 14:24
Ostatni pasus wypowiedzi Choczewa dotyczy takich "specjalistów" jak wyżej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: romuald 07.11.2019r. 10:50
majac na uwadze wczesniejsze wypowiedzi ministra mozna obiektywnie stwierdzic iz pan Tchorzewski jest niewiarygodny
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE