ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom stawia nowe warunki zawarcia umowy przesyłowej z Ukrainą
07.11.2019r. 06:05

Gazprom wezwał do zniesienia grzywny w wysokości 6,7 mld dolarów, nałożonej na spółkę przez Ukrainę w 2016 roku. Zdaniem Kijowa powodem miało być nadużywanie przez Gazprom monopolistycznej pozycji na rynku ukraińskim - czytamy w BiznesAlert.pl.

W cytowanym przez spółkę oświadczeniu, prezes Gazpromu Aleksiej Miller, powiedział, że wszystkie spory prawne z Ukrainą muszą zostać rozstrzygnięte przed zawarciem nowej umowy tranzytowej, szczególnie w odniesieniu do kary dotyczącej stosowania praktyk monopolowych. - Przed zawarciem nowej umowy tranzytowej konieczne jest rozwiązanie szeregu fundamentalnie ważnych problemów - miał z kolei powiedzieć Miller Georgowi Grafowi Waldersee, niemieckiemu komisarzowi ds. tranzytu gazu przez Ukrainę.

Pierwszym z warunków jest rozstrzyganie sporów prawnych między Gazpromem a stroną ukraińską - powiedział, odnosząc się w ten sposób do licznych roszczeń dotyczących 10-letniej umowy w sprawie dostaw i tranzytu, która wygasa z końcem roku.

- Chodzi również o anulowanie decyzji Komitetu Antymonopolowego Ukrainy w sprawie nałożenia na Gazprom kary pieniężnej za rzekome nadużycie statusu monopolu na rynku tranzytu gazu na Ukrainie i przywrócenia praw własności spółki w tym kraju - powiedział.

Informacja o postulacie Gazpromu względem grzywny pojawiła się tydzień po tym, jak Gazprom ostatecznie uzyskał zgodę Danii na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie. - Jeśli Nord Stream 2 można już teraz zbudować i uruchomić w krótkim czasie, prawdopodobnie dałby Gazpromowi większą przewagę w rozmowach z Ukrainą w sprawie przyszłego tranzytu - podaje S&P Global.

Gazprom i ukraiński Naftogaz, wraz z ministerstwami energii obu krajów, przeprowadziły w zeszłym tygodniu w Brukseli ostatnią rundę rozmów z Komisją Europejską na temat warunków tranzytu rosyjskiego gazu do UE przez Ukrainę, ale przyniosło to niewielki postęp. Dalsze rozmowy zostały zaplanowane na bieżący miesiąc.
Źródło bliskie Gazpromowi, na które powołuje się agencja S&P Global, podaje, że Gazprom nadal oczekuje, iż porozumienie zostanie osiągnięte przed 31 grudnia.

Naftogaz poinformował jednak, że nie porzuci planów otrzymania grzywny w wysokości 2,56 mld dolarów, przyznanej przez sąd arbitrażowy w Sztokholmie w 2018 roku oraz wspomnianej wyżej kary za praktyki antymonopolowe. - Sugeruje to poważny impas między stronami - podaje agencja.

Miller powiedział również, że wiele zależy od tego, czy Ukraina chce wznowić bezpośredni import rosyjskiego gazu. Ukraina zawiesiła bezpośredni import rosyjskiego gazu w listopadzie 2015 roku, koncentrując się na własnej produkcji i europejskim imporcie gazu, aby zaspokoić popyt.

Gazprom chce teraz wznowić bezpośrednią sprzedaż na rynku, który był jednym z jego największych rynków, i powiązał tę kwestię z przyszłym tranzytem, informując, że utrzyma część operacyjną swojej sieci blisko Ukrainy, jeśli dostawy gazu będą potrzebne samej Ukrainie.

- Decyzja strony ukraińskiej bezpośrednio wpływa na przepustowość rosyjskiego systemu transportu gazu, który Gazprom powinien utrzymać na granicy z Ukrainą - powiedział. Gazprom ponownie ostrzegł również przed brakiem certyfikacji swojego nowego, niezależnego operatora sieci gazowej do 1 stycznia. Wówczas rosyjska firma byłaby gotowa przedłużyć obecną umowę tranzytową na okres przejściowy.
S&P Global , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE