ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukraiński oligarcha postawił jedną z największych farm PV w Europie
07.11.2019r. 08:57

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, należący do Rinata Achmetowa, największy na Ukrainie prywatny koncern energetyczny DTEK zbudował wielką elektrownię fotowoltaiczną - największą w kraju i jedną z największych w Europie.

Wielka elektrownia fotowoltaiczna o mocy 240 MW składa się z 840 tys. modułów dostarczonych przez chińskiego producenta Risen Energy, który ostatnio chwalił się, że tylko w pierwszej połowie tego roku sprzedał na Ukrainę moduły PV o łącznej mocy aż 763 MW.

Inwestycja została zrealizowana w regionie Nikopola w południowej części Ukrainy, w obwodzie dniepropetrowskim, na terenie 437 hektarów, które wcześniej eksploatowano jako kopalnię odkrywkową.

DTEK podkreśla, że budowa wielkiej farmy fotowoltaicznej zajęła tylko 8 miesięcy, co oznacza, że w ciągu dnia instalowano średnio około 1 MW.

Prognoza mówi o rocznej produkcji na poziomie 400 GWh energii elektrycznej, co - jak wylicza DTEK - odpowiada zapotrzebowaniu około 200 tys. gospodarstw domowych.

Wcześniej w tym roku DTEK uruchomił w pobliżu Nikopola, również na terenie zdegradowanym w wyniku działalności przemysłowej, inną ogromną elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 MW.
Obecnie uruchamiane na Ukrainie elektrownie fotowoltaiczne mogą nadal korzystać z przyznawanej na 20 lat, wysokiej taryfy gwarantowanej na poziomie około 0,15 EUR/kWh.

System taryfy gwarantowanej ma jednak wkrótce zostać zastąpiony mechanizmem aukcyjnym, w którym inwestorzy będą konkurować o rządowe gwarancje, oferując możliwie niskie ceny za energię.

Jeszcze na koniec 2016 roku ukraiński potencjał elektrowni fotowoltaicznych wynosił 531 MW, w tym w 2016 roku podłączono 99 MW, w 2017 roku przybyło 211 MW, a w roku 2018 - już 646 MW. W efekcie na koniec ubiegłego roku całkowita moc elektrowni słonecznych na Ukrainie wzrosła do 1388 MW.

Tymczasem tylko w pierwszej połowie tego roku na Ukrainie podłączono do sieci elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 1252 MW, czyli ponad 4-krotnie większej niż łączna moc elektrowni PV, które pojawiły się w tym czasie w Polsce.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE