ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pompeo wyrazi zaniepokojenie projektem Nord Stream 2 podczas wizyty w Niemczech
07.11.2019r. 10:55

Oczekuje się, że sekretarz stanu Mike Pompeo podczas zaplanowanego na piątek spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, powtórzy sprzeciw USA wobec projektu Nord Stream 2 i podkreśli, że projekt ten wzmocni kontrolę gospodarczą Moskwy nad Europą - czytamy w BiznesAlert.pl.

W tym tygodniu Bundestag zaczął prace nad środkami prawnymi mającymi na celu ochronę europejskich podmiotów zaangażowanych w ten projekt przed ewentualnymi sankcjami. - Jakiekolwiek opóźnienie w uruchomieniu Nord Stream 2 stanowi zagrożenie dla dostaw energii w Niemczech i należy tego uniknąć. USA starają się dochodzić swoich interesów na zewnątrz i bez względu na Europę. W związku z tym Europa powinna bronić swoich interesów przed presją polityczną USA - podaje projekt wzywający rząd do konsultacji z innymi krajami europejskimi w sprawie możliwych środków zaradczych. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych rozważane jest wprowadzenie ustawy mającej na celu ukaranie firm i osób zaangażowanych w Nord Stream 2.

Przed wizytą Pompeo w oficjalnym briefingu Departamentu Stanu na temat podróży nazwano Nord Stream 2 "narzędziem, za pomocą którego Rosja stara się wykorzystywać surowce energetyczne do realizacji swojego programu geopolitycznego".
Unia Europejska również krytycznie odnosi się do projektu, który nie przyczynił się do realizacji celów dywersyfikacji dostaw gazu. Istnieją również obawy, że umożliwiając Rosji ominięcie i ograniczenie przepływu gazu przez Ukrainę - od czego zależą istotne dla Kijowa opłaty tranzytowe - może po raz kolejny wykorzystać dostawy gazu jako narzędzie do wywierania presji politycznej na region. Obecny kontrakt gazowy Ukrainy z Rosją wygasa 31 grudnia. Rozmowy między tymi państwami w sprawie tranzytu gazu prowadzone przez Unię Europejską nie doprowadziły do porozumienia w zeszłym tygodniu. Będą one kontynuowane pod koniec listopada.

Ukraiński minister energii Ołeksij Orzhel powiedział po rozmowach, że chociaż "priorytetem dla Ukrainy było otrzymanie funduszy na tranzyt", jeśli przepływ ustanie, Ukraina zdoła "przejść przez zimę bez transportu i dostaw gazu". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zeleński potępił Nord Stream 2, mówiąc podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, że "wzmacnia on Rosję i osłabia Europę". - To nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa energetycznego, to kwestia geopolityczna - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Zeleński.
CNS News , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE