ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Finlandii zmierzono, ile CO2 pochłania jedno drzewo
07.11.2019r. 15:31

Jedno drzewo pochłania rocznie 6-7 kg CO2, a jeden hektar lasu równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodową grupę naukowców, która dokonała pomiarów w lesie sosnowym w środkowej części Finlandii.

Wyniki projektu badawczego, w którym uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach, a także badacze pochodzący z Holandii, USA oraz Wielkiej Brytanii, przedstawia w czwartkowym wydaniu w dziale nauka dziennik "Helsingin Sanomat".

"To nie przypadek, że pomiarów dokonano w Finlandii" - zwraca uwagę stołeczna gazeta. W Hyytiälä w centrum badań leśnych w środkowo-zachodniej części kraju (ok. 60 km na północny wschód od Tampere), gdzie dokonano aktualnych pomiarów obiegu CO2, przeprowadzane "ciągi obserwacji opisujące wzajemne oddziaływanie drzew i atmosfery dotyczą dłuższego okresu, niż gdziekolwiek na świecie". W centrum badawczym zbierane są dane dla ponad 1200 zmiennych.

Aby ocenić "pracę" drzew z lasu sosnowego - naturalnych pochłaniaczy węgla - naukowcy zainstalowali tam czujniki pozwalające zbierać informacje nt. dwutlenku węgla, parze wodnej, związkach siarki, temperaturze, wilgotności oraz fotonach.

Informacje o obiegu węgla (w tym - wskaźniku netto) z zamontowanego na szesnastometrowej sośnie można śledzić w czasie rzeczywistym na stronie internetowej "hiilipuu.fi".

Doktor Kukka-Maaria Kohonen z helsińskiego uniwersytetu przypomniała, że drzewo pochłania z powietrza CO2 i wytwarza m.in. cukry, a następnie - podobnie jak człowiek podczas oddychania - wydziela dwutlenek węgla. Trzy czwarte pochłoniętego węgla na skutek procesów wymiany gazowej powraca z powrotem do atmosfery.
Oszacowano, że drzewa, roślinność i gleba na jednym hektarze lasu wiążą rocznie ok. 43 tys. kg CO2. Z tego ok. 33 tys. jest uwalnianych z powrotem do atmosfery. Pozostała różnica to wskaźnik netto - ok. 10 tys. kg CO2.

Według Kohonen drzewa z lasu w Hyytiälä, pomijając podszycie leśne, pochłaniają ok. 4,4 tys. kg CO2 na hektar. Na takim obszarze rośnie średnio 700 sztuk drzew, a jedno drzewo pochłania z atmosfery ok. 6-7 kg dwutlenku węgla rocznie.

W publikacji zestawiono tę wielkość ze skalą emisji spalin pochodzących z transportu samochodowego. Okazało się, że ilość węgla pochłoniętego przez 1 ha lasu odpowiada średniej rocznej emisji CO2 przez cztery samochody osobowe - przy założeniu, że jeden pojazd emitujący 160 g zanieczyszczeń na 1 km pokonuje średnio 14 tys. km rocznie.

W Finlandii, mającej powierzchnię ponad 338 tys. km2, lasy pokrywają ponad 70 proc. terytorium (w Europie jest to ok. 30 proc.). "HS" odnotowuje, że obecnie fińskie lasy oraz gleba wiążą rocznie ok. 31 mln ton substancji, pochodzących z gazów cieplarnianych, będących odpowiednikiem CO2. Poziom fińskich emisji węglowych wynosi ok. 57 mln ton. Bez lasów oraz naturalnych pochłaniaczy węglowych zanieczyszczenia byłyby na poziomie 88 mln ton, czyli o 54 proc. większe w stosunku do obecnego poziomu. Na jednego mieszkańca Finlandii (populacja ok. 5,5 mln osób) przypada średnio 10 ton emisji węglowej i ok. 4 ha lasu.

W Finlandii w porównaniu z 1990 r. ilość zanieczyszczeń związanych z emisją gazów cieplarnianych zmniejszyła się o jedną piątą (21 proc.). Celem fińskiego rządu jest osiągnięcie neutralności węglowej w 2035 r. (na poziomie UE celem rok 2050). Zgodnie z uchwalonym na początku tego roku przez fiński parlament prawem od maja 2029 r. w kraju zakazane będzie użycie węgla kamiennego do produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zoom 07.11.2019r. 16:08
W Polsce lasy stanowią ok. 30% pow. kraju - zatem przyjmując te fińskie założenia polskie lasy pochłaniają tyle CO2,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 08-11-2019r. 13:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 08.11.2019r. 17:06
U nas więcej słońca - fotosynteza w górę. Drzewo produkuje tlen, ale ma zużycie na potrzeby własne, produkcja musi... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 13.11.2019r. 16:24
Nobla czy IgNobla?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE