ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: program Mój Prąd trafił do serc Polaków
07.11.2019r. 17:46

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, minister energii Krzysztof Tchórzewski na antenie TVP Info pochwalił się efektami realizowanego od dwóch miesięcy programu dopłat do domowych instalacji fotowoltaicznych i podkreślał zalety takich inwestycji. Jednocześnie skrytykował naszych zachodnich sąsiadów za, jego zdaniem, nadmierny rozwój energetyki odnawialnej.

- Program Mój Prąd trafił do serc Polaków. Polacy zrozumieli istotę tego programu. Mój Prąd daje pewność energetyczną każdemu, kto weźmie udział w tym programie. Dzisiaj wyda pieniądze i przez 20 lat nie będzie się w ogóle interesował tym, czy prąd jest drogi czy tani - stwierdził Krzysztof Tchórzewski w porannym programie TVP Info.

Minister Tchórzewski podkreślił w tym kontekście szybką ścieżkę przyznawania dotacji, oceniając, że Mój Prąd "to najprostszy program pomocowy w Unii Europejskiej".

- Dziennie zatwierdzam w granicach 250-350 wniosków do wypłaty - poinformował minister.

Według najnowszych statystyk Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przyjmuje wnioski w programie Mój Prąd i po weryfikacji przekazuje je do akceptacji Ministerstwa Energii, do wczoraj do ME trafiło 5016 wniosków na łączną sumę dotacji 24,698 mln zł, w których wnioskowano o dofinansowanie mikroinstalacji o łącznej mocy 27,973 MW.

Do wczoraj Ministerstwo zatwierdziło wypłatę 4714 dotacji na łączną sumę 23,199 mln zł, która wspomoże prosumentów uruchamiających domowe instalacje PV o całkowitej mocy 26,359 MW.

Natomiast NFOŚiGW wypłacił do wczoraj 4201 dotacji na łączną kwotę 19,655 mln zł, wspierając budowę domowych źródeł PV o łącznej mocy 23,506 MW.

Jednocześnie Fundusz odrzucił 1020 wniosków na łączną sumę 4,93 mln zł.
Jednocześnie pytany w dzisiejszym programie "Minęła 9" w TVP Info o uruchomienie w Niemczech elektrowni węglowej Datteln 4, minister Tchórzewski negatywnie ocenił efekty niemieckiej strategii energetycznej koncentrującej się na OZE, nazywając ją "hurraoptymizmem".

- Okazało się, że przy wybudowanym potencjale energetycznym w OZE o podobnej wielkości jak w energetyce konwencjonalnej, 100 GW mocy odnawialnych może dać tylko średnio 30 proc. energii w stosunku do energetyki konwencjonalnej - stwierdził Krzysztof Tchórzewski.

- Niemcy się przeliczyli. (...) Brak energetyki konwencjonalnej zaczął w pewnym momencie przemysł niemiecki drogo kosztować - ocenił szef resortu energii.

Oceniając plany inwestycji w polskiej energetyce, minister Tchórzewski stwierdził, że w najbliższych latach wzrośnie znaczenie elektrowni gazowych i jądrowych.

- Opinia społeczna w Polsce popiera energetykę jądrową - zapewnił minister, informując, że obecnie najbardziej zaawansowane prace jeśli chodzi o projekt jądrowy są prowadzone z Amerykanami.

Natomiast oceniając inwestycje na krajowym rynku OZE, minister zapewnił ,że "odnawialne źródła energii budujemy szybciej od innych państw w Europie".

- Dzisiaj tylko bogatszych stać na to, aby mieć czystą energię, dlatego że obok musi stać i czekać energetyka konwencjonalna. Czyli musimy mieć podwójną energię. Jeśli idziemy w tym kierunku, to nas to więcej kosztuje - powiedział minister.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: przesada 08.11.2019r. 08:37
"- Dzisiaj tylko bogatszych stać na to, aby mieć czystą energię, dlatego że obok musi stać i czekać energetyka... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: As 08.11.2019r. 09:15
Statystyki URE mowia zupelnie cos innego. Rozwoj oze w ostatnich 4 latach rzadow tego ministra spadl do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stary energetyk 09.11.2019r. 08:31
Cóż, program jest, ale żeby z niego skorzystać to po pierwsze trzeba mieć pieniądze, po drugie trzeba mieć dom, a... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE