ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gdańscy samorządowcy zadeklarowali intensyfikację działań na rzecz ochrony klimatu
07.11.2019r. 18:10

Intensyfikację wspólnych działań na rzecz ochrony klimatu - zadeklarowali przedstawiciele samorządów powołując w czwartek w Gdańsku Klimatyczną Koalicję Polskich Miast i Gmin. Zaapelowali do rządu o wyznaczenia ambitnych celów dla osiągnięcia neutralności klimatycznej miast do 2050 r.

"Deklarację współpracy klimatycznej polskich miast i gmin" powołującą do życia Klimatyczną Koalicję Polskich Miast i Gmin podpisało ponad dwudziestu przedstawicieli samorządów, którzy spotkali się podczas odbywającego się w Gdańsku po raz ósmy kongresu Smart Metropolia.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że tegoroczna edycja kongresu nosi nazwę "Klimat dla metropolii. Metropolie dla klimatu", bo - jak podkreśliła - kryzys klimatyczny jest nie tylko ważnym aspektem debaty publicznej, ale i realnym problemem.

Samorządowcy - zaznaczyła prezydent Gdańska - są "ludźmi od realnej codziennej pracy" i mają pełną świadomość tego, jak bardzo zmiany klimatu wpływają na naszą codzienność, na codzienne funkcjonowanie. Dlatego - dodała - postanowili podpisać wspólną deklarację, za którą - jak podkreśliła - "idą też realne czyny".

"Zaczynamy od siebie. Mam nadzieję że już państwo też to widzicie" - powiedziała Dulkiewicz nawiązując m.in. do tego, że identyfikatory uczestników kongresu zostały wykonane z ekologicznych materiałów.

Prezydent Gdańska zaznaczyła, że ekologiczna działalność samorządów przejawia się w wielu różnych działaniach np.: używaniu ekologicznego papieru, rezygnacji z plastiku, sortowaniu odpadów i działaniach związanych problemami braku lub nadmiaru wody. Jak mówiła wiele miejsc w Polsce boryka się z problemami dotyczącymi wody i samorządy nie mogą po prostu stać bezczynnie.

"Chcemy te realne zmiany zacząć od siebie, ale jednocześnie postawić ten temat bardzo poważnie w debacie publicznej i także wezwać polski rząd do tego, żeby aktywnie włączył się w działania w ramach przyszłego budżetu Unii Europejskiej" - powiedziała Dulkiewicz podkreślając, że sprawy związane m.in. z ekologią, klimatem, elektromobilnością będą bardzo ważnym aspektem nowego okresu finansowania ze środków Unii Europejskiej.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mówiła, że zadajemy sobie teraz pytanie "co po nas pozostanie? co zostawimy swoim przyszłym pokoleniom", a pokolenie "naszych rodziców" nie miało pełnej świadomości wpływu zmian cywilizacyjnych na kondycję planety. "Naszą rolą jest zadbać o jej ochronę, ponieważ nasze dzieci, czy wnuki mogą już nie mieć na to szansy" - podkreśliła. Zdanowska stwierdziła, że rząd ogranicza wpływy do budżetów samorządów, ale mimo to samorządy "biorą sprawy w swoje ręce".

Samorządowcy zadeklarowali "potrzebę zintensyfikowania wspólnego działania na rzecz ochrony klimatu". "Konieczne jest przyspieszenie działań poprzez rewizję i aktualizację miejskich polityk publicznych, w szczególności polityki energetycznej, polityki rozwoju, polityki przestrzennej oraz inwestycyjnej, a także polityki transportowej oraz wdrażanie Planów Gospodarki Niskoemisyjnej" - głosi podpisana w czwartek deklaracja.

Poczuwając się do odpowiedzialności za los przyszłych pokoleń, samorządowcy zaapelowali "do polskiego rządu o wyznaczenie ambitnych celów zmierzających do osiągnięcia neutralności klimatycznej polskich miast do 2050 r.". "Oczekujemy wypracowania w skali kraju rozwiązań i zapewnienia finansowania, które umożliwi spełnienie celów klimatycznych i energetycznych Unii Europejskiej. Deklarujemy wkład merytoryczny i finansowy w realizację tych przedsięwzięć" - napisali w deklaracji.

Autorzy deklaracji podkreślili, że "adaptacja do zmian klimatu ma charakter lokalny oraz wymaga holistycznego podejścia w wymiarze środowiskowym, społecznym i ekonomicznym", dlatego postanowiono o wdrażaniu - w miarę możliwości samorządu - "Planów Adaptacji do Zmian Klimatu w celu budowania odporności naszych miast i gmin na negatywne konsekwencje zmian klimatu".

Wychodząc z przekonania, że "odwrócenie aktualnych negatywnych trendów wymaga partnerskiego współdziałania, a w tym przede wszystkim: wspólnej promocji i edukacji w zakresie celów klimatycznych, wymiany doświadczeń, wypracowania najlepszych rozwiązań oraz podejmowania wspólnych przedsięwzięć na rzecz realizacji celów", o których mowa w deklaracji, samorządowcy powołali Klimatyczną Koalicję Polskich Miast i Gmin.

Jak poinformował PAP Michał Glaser dyrektor biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, pod deklarację podpisali się m.in. prezydenci: Gdańska, Gdyni, Sopotu, Łodzi, Kielc, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, a także wiceprezydenci: Wejherowa, Słupska, Opola, Poznania oraz przedstawiciele władz: Warszawy, Wrocławia, a także burmistrzowie: Pucka, Kartuz, Redy i Pelplina.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE