ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Centrus będzie produkował wzbogacony uran dla reaktorów nowej generacji
08.11.2019r. 11:11

Amerykańska firma Centrus Energy Corp podpisała trzyletni kontrakt z Departamentem Energii (DOE) na uruchomienie pilotażowej kaskady wirówek w celu zademonstrowania możliwości produkcji nisko wzbogaconego paliwa uranowego o zwiększonej zawartości rozszczepialnego izotopu uranu U-235 (ang. high-assay, low-enriched uranium - HALEU) przeznaczonego do zaawansowanych reaktorów nowej generacji.

Kontrakt obejmuje, w ramach programu demonstracyjnego, licencjonowanie, budowę, montaż i obsługę kaskady wirówek gazowych AC-100M i związanej z nimi infrastruktury do produkcji HALEU w American Centrifuge Plant w Piketon w stanie Ohio. DOE w styczniu ogłosił plan udzielenia Centrusowi zamówienia na produkcję HALEU w pilotażowej kaskadzie 16 wirówek AC-100M w Piketon, i prace nad programem trwają już od maja br.

"Nasza współpraca z Departamentem Energii USA mająca na celu opracowanie i zademonstrowanie działania amerykańskiego źródła nisko wzbogaconego uranu o zwiększonej zawartości izotopu U-235 (uran-235) pomoże Ameryce w przejściu do następnej generacji zaawansowanych reaktorów" - powiedział prezes i dyrektor generalny Centrus, Daniel Poneman.

Istniejące reaktory energetyczne zwykle działają na paliwie z nisko wzbogaconego uranu (ang. low enriched uranium - LEU), zwykle zawierającym do 5% uranu-235. Paliwo HALEU, które zawiera od 5% do 20% izotopu U-235, będzie niezbędne do pracy wielu zaawansowanych konstrukcji reaktorów, które są opracowywane zarówno w sektorze komercyjnym, jak i rządowym. Obecnie takie paliwo nie jest jeszcze dostępne w handlu.
Według Centrus, wyższa zawartość uranu-235 w paliwie HALEU daje mu kilka potencjalnych korzyści technicznych i ekonomicznych: wyższa zawartość rozszczepialnego uranu oznacza, że zespoły paliwowe i reaktory mogą mieć mniejsze rozmiary, a reaktory będą wymagały rzadszej wymiany paliwa; wyższe stopnie wypalenia paliwa oznaczają, że ogólnie niezbędne będą mniejsze ilości paliwa i mniej będzie wytwarzanych odpadów promieniotwórczych, a nowe paliwa oparte na HALEU mogą przynieść lepszą ekonomikę i większe bezpieczeństwo pracy, jednocześnie zwiększając ilość energii elektrycznej, którą można wytworzyć w istniejących reaktorach.

Centrus stwierdza, że brak krajowego źródła HALEU jest powszechnie postrzegany, jako przeszkoda dla USA na globalnym rynku zaawansowanych reaktorów, powołując się na badania z 2017 r., w których 67% "wiodących amerykańskich firm rozwijających technologie zaawansowanych reaktorów" stwierdziło, że zapewnienie dostaw HALEU jest "pilne" lub "ważne" dla ich firmy. Badanie wykazało również, że brak dostawcy z USA był najczęściej wymienianym problemem w odniesieniu do HALEU, dodał przedstawiciel Centrus.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE