ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwini inwestują w zielony wodór z Izraela
08.11.2019r. 11:51

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, litewski koncern energetyczny Ignitis znalazł się w gronie firm, które zainwestowały w izraelski startup, który pracuje nad technologią mającą istotnie poprawić efektywność produkcji wodoru wytwarzanego z udziałem nadwyżek energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Państwowy koncern energetyczny z Litwy coraz mocniej angażuje się w odnawialne źródła energii. Na razie litewska grupa energetyczna posiada cztery farmy wiatrowe o relatywnie niewielkiej mocy w sumie 76 MW, jednak budowanie potencjału i kompetencji w zakresie energii odnawialnej stanowi jeden z filarów strategii inwestycyjnej Ignitis, który chce zwiększyć moce produkcyjne w zakresie OZE do 400 MW do 2020 r. oraz do 3 GW do 2030 r.

Niedawno Litwini zapowiedzieli, że zainwestują w energetykę odnawialną nawet 3 mld euro, czyli połowę planowanego CAPEX-u do 2030 r.

Wśród inwestycji w OZE realizowanych przez Ignitis jest znajdujący się w naszym kraju projekt farmy wiatrowej Pomerania o całkowitej mocy 94 MW, na którą złoży się 29 elektrowni wiatrowych. Wiadomo, że cena energii zabezpieczona w aukcji w przypadku tej inwestycji wynosi 214,98 MWh/zł.

Ignitis ma przeznaczyć na tę inwestycję 127 milionów euro, a produkcja energii powinna rozpocząć się w 2021 r.

Ponadto Ignitis szykuje projekt lądowej farmy wiatrowej o mocy 60 MW w Możejkach, z którym chce wystartować w pierwszej litewskiej aukcji dla OZE.

Teraz litewski koncern energetyczny ogłosił inwestycję w technologię, która ma umożliwić wielkoskalowe magazynowanie nadwyżek energii odnawialnej poprzez wykorzystanie ich do produkcji wodoru.

Ignitis zainwestował poprzez swój fundusz Smart Energy Fund w izraelski startup H2Pro, który zapowiada wprowadzenie na rynek efektywniejszej technologii produkcji tzw. zielonego wodoru, czyli wytwarzanego z udziałem energii elektrycznej powstającej w źródłach odnawialnych.
H2Pro obiecuje, że jego technologia umożliwi produkcję do 30 proc. więcej zielonego wodoru niż ma to miejsce w przypadku dotychczasowych procesów elektrolizy.

Technologia rozwijana przez H2Pro ma zostać skomercjalizowana w ciągu 5 lat.

Izraelska firma została utworzona zaledwie w tym roku przez czołowych ekspertów w obszarze technologii wodorowej, którzy wywodzą się z Izraelskiego Instytutu Technologicznego (Technion).

Twórcy H2Pro podkreślają, że obecnie produkcja wodoru z udziałem paliw kopalnych odpowiada za około 2 proc. globalnych emisji CO2.

O ile obecnie wodór jest wykorzystywany głównie w procesie produkcji nawozów, o tyle w przyszłości może być stosowany jako paliwo pozwalające ograniczyć emisje CO2 w transporcie i ciepłownictwie.

Fundusz Ignitis znalazł się w gronie kilku inwestorów, których pozyskał H2Pro i wśród których jest także m.in. Hyundai, a Litwini zainwestowali kwotę 252 tys. euro.

- Wodór jest nazywany paliwem przyszłości. Technologie wytwarzania zielonego wodoru, takie jak rozwijana przez H2Pro, mogą w skali globalnej ograniczyć zanieczyszczenie powietrza oraz zależność od paliw kopalnych. W przyszłości będziemy wykorzystywać coraz więcej wodoru - zapewnia szef Ignitis Group Darius Maikštėnas.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE