ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

510 kontroli przydomowych kotłowni w Płocku - ujawniono 58 wykroczeń
08.11.2019r. 12:01

Od początku 2019 r. Straż Miejska w Płocku przeprowadziła 510 kontroli przydomowych kotłowni. Ujawniono 58 wykroczeń. Nałożono 29 mandatów karnych, udzielono 17 pouczeń, a w 10 sprawach prowadzone są czynności wyjaśniające. Dwa wnioski o ukaranie skierowano do sądu.

Informując w piątek o dotychczasowych wynikach kontroli przydomowych kotłowni, rzeczniczka płockiej Straży Miejskiej st. insp. Jolanta Głowacka zaznaczyła, iż w październiku dokonano 95 takich sprawdzeń na terenie miasta, ujawniając 7 wykroczeń, w tym 4 przypadki spalania materiałów zabronionych - w związku z tym nałożono 4 mandaty karne.

"Od początku 2019 r. strażnicy dokonali 510 kontroli przydomowych kotłowni. W czasie kontroli sprawdzano prowadzoną dokumentację w zakresie gospodarowania odpadami oraz rodzaj używanego paliwa. W wyniku przeprowadzonych działań, w tym kontroli kotłowni oraz w ramach przeprowadzonych czynności wyjaśniających, ujawniono 58 wykroczeń, w związku z czym nałożono 29 mandatów karnych z art. 191 ustawy o odpadach, udzielono 17 pouczeń, w 10 sprawach prowadzone są czynności wyjaśniające, a 2 wnioski o ukaranie skierowano do sądu" - wyliczyła Głowacka.

Przypomniała jednocześnie, że od styczniu 2014 r. prezydent Płocka upoważnił tamtejszą Straż Miejską do sprawowania w jego imieniu kontroli w zakresie ochrony środowiska.

"Pod koniec października, gdy strażnicy miejscy zadzwonili do dwóch różnych bram posesji na osiedlu Wyszogrodzka, otworzyli im mieszkańcy, którzy nie chcieli wpuścić ich do kotłowni w celu rzeprowadzenia kontroli. Dlatego też, zgodnie z przepisami, sprawy przekazano do policji" - zaznaczyła rzeczniczka płockiej Straży Miejskiej.
Głowacka podkreśliła, że 50 strażników miejskich w Płocku posiada upoważnienie prezydenta miasta do sprawowania kontroli ochrony środowiska w zakresie gospodarowania odpadami, a kontrole pieców prowadzone są w domach jednorodzinnych i kamienicach.

"Wiele interwencji jest wszczynanych po zgłoszeniach od mieszkańców, dotyczących nadmiernego zadymienia danej okolicy. Ponadto działania mające na celu walkę ze smogiem podejmowane są również, jako interwencja własna funkcjonariuszy" - dodała rzeczniczka.

Jak wyjaśniła Głowacka, w przypadku stwierdzenia przez strażnika miejskiego procederu spalania odpadów nakładany jest mandat w wysokości do 500 zł - jeśli właściciel nieruchomości nie przyznaje się do palenia odpadów, a zachodzi podejrzenie tego procederu, strażnik ma możliwość pobrania próbki popiołu do badania laboratoryjnego; w przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa kierowana jest do sądu, co może zakończyć się grzywną do 5 tys. zł.

"To, czym można palić w piecu, reguluje ustawa o odpadach. W piecach można palić wyłącznie tym, co jest przewidziane dla nich jako paliwo, czyli węglem, drewnem lub pelletem. Odpad z gospodarstwa domowego nie może być spalony w piecu domowym" - przypomniała rzeczniczka płockiej SM.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE