ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Kongres Europower: Innowacyjna technologia do ograniczenia skutków awarii sieci energetycznej PGE Dystrybucja
08.11.2019r. 12:29

Podczas odbywającej się w Warszawie w dniach 6-7 listopada konferencji EUROPower, konsorcjum firm z PGE Dystrybucją jako liderem zaprezentowało nowatorski System Autonomicznej Redukcji Skutków Awarii sieci energetycznej SN - SARSA. Partnerami projektu są także Mindmade sp. z o.o. | GRUPA WB i Apator Elkomtech S.A.

Jednym z poważnych problemów, z jakimi mają do czynienia operatorzy systemu dystrybucyjnego (OSD) energii elektrycznej, są przerwy w dostawach energii elektrycznej będące wynikiem masowych awarii sieci energetycznej spowodowanych przez żywioły. W wyniku działania gwałtownych sił przyrody dochodzi nierzadko do zniszczeń i uszkodzeń sieci energetycznych skutkujących zanikiem zasilania dla dziesiątków tysięcy gospodarstw. Usuwanie skutków tych katastrof potrafi trwać tygodnie.

Długi czas przywracania zasilania na obszarze dotkniętym klęską wynika w pierwszej kolejności z konieczności zlokalizowania miejsc awarii, a następnie dokonania wielu napraw. Dodatkowym utrudnieniem są często nadal utrzymujące się trudne warunki pogodowe. W takich sytuacjach dochodzi również do przeciążenia pracą dyspozytorów, którzy muszą zarządzać działaniami ekip naprawczych. Wszystkie te czynniki znacznie wydłużają czas potrzebny na lokalizację i usunięcie awarii. Rozwiązaniem tych problemów jest zaprezentowany podczas Konferencji EuroPower System SARSA.

- Z powodu coraz bardziej restrykcyjnych wymagań związanych z ograniczeniem przerw w dostawach energii elektrycznej do odbiorców Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych stoją przed zadaniem usprawnienia działania systemów redukcji skutków awarii w głębi sieci. W ramach realizacji niniejszego projektu uzyskamy możliwość wprowadzenia autonomicznego systemu dla sieci średniego napięcia, którego zadaniem będzie szybka izolacja miejsca, w którym doszło do zwarcia oraz rekonfiguracja sieci tak, aby znacznie skrócić czas przywracania zasilania u odbiorców - powiedział Andrzej Bondyra Wiceprezes PGE Dystrybucji, będącej liderem konsorcjum realizującego projekt SARSA. Wiceprezes jednego z czołowych krajowych operatorów systemu dystrybucyjnych w Polsce zaznacza również, że jest to innowacyjny system dla całego sektora energetycznego: "Jest to innowacyjne rozwiązanie i w związku z powyższym złożyliśmy wniosek o uzyskanie ochrony patentowej. Naszą misją jest bycie najbardziej innowacyjną spółką dystrybucyjną w Polsce, a realizacja tego projektu wpisuje się w tę definicję" - dodał Andrzej Bondyra.

Technologiczną podstawą Systemu SARSA jest autonomiczny, tzn. niezależny od zewnętrznych infrastruktur telekomunikacyjnych, system łączności opracowany przez inżynierów Mindmade | GRUPA WB. Pozwala on na bezpośrednią komunikację pomiędzy punktami sieci energetycznej wyposażonymi w urządzenia transmisji danych, które wymieniając się informacjami dokonują błyskawicznej lokalizacji miejsca awarii, co z kolei pozwala na szybkie wypracowanie decyzji oraz odłączenia uszkodzonego fragmentu linii. Dzięki temu, w czasie nie dłuższym niż 21 sekund System SARSA umożliwia automatyczne przywrócenie zasilania na sprawnym odcinku linii energetycznej.

"Ideą, która przyświecała twórcom projektu SARSA, było możliwie jak najszybsze autonomiczne zlokalizowanie i zneutralizowanie awarii sieci energetycznej i tym samym jak najszybsze przywrócenie dostaw energii elektrycznej do gospodarstw domowych" - powiedział podczas prezentacji systemu na konferencji EUROPower Tomasz Borkowski członek zarządu Mindmade sp. z o.o. | GRUPA WB.

Autonomiczność systemu łączności umożliwia opisane powyżej działanie niezależnie od zniszczeń zewnętrznych systemów łączności spowodowanych przez żywioł. W dalszej fazie system raportuje o wykrytych uszkodzeniach, upraszczając identyfikację lokalizacji i skali awarii oraz wspiera decyzje i działania dyspozytora w celu rekonfiguracji sieci i przywrócenia zasilania na wyłączonym fragmencie linii

System SARSA zostanie zainstalowany w ramach programu pilotażowego na linii energetycznej SN 15kV "Boguchwała - Sędziszów". Powodem wyboru akurat tej linii, jest jej specyfika. Linia energetyczna SN 15kV nie dość, że obsługuje bardzo dużą ilość odbiorców - około 28,5 tysiąca punktów poboru energii i obejmuje bardzo duży obszar terytorialny to przebiega w trudnych warunkach terenowych doświadczanych przez żywioły. Z tego też powodu jest zaliczana do najbardziej awaryjnych linii w regionie.

Dzięki zainstalowaniu systemu SARSA na sieciach przesyłowych energii elektrycznej Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego zyskają nie tylko możliwość automatyzacji pracy sieci SN i poprawy wskaźników jakościowych SAIDI i SAIFI, ale także szybkiej i pewnej lokalizacji uszkodzeń sieci i znacznego zwiększenia bezpieczeństwa pracy swoich pracowników.

Zaprezentowane rozwiązanie jest efektem realizacji projektu pt. "System Autonomicznej Redukcji Skutków Awarii w głębi sieci energetycznej - SN", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Projekt jest realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przez konsorcjum w składzie PGE Dystrybucja - lider konsorcjum oraz Mindmade sp. z o.o., GRUPA WB i Apator Elkomtech S.A.
PGE Dystrybucja

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE