ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ministerstwo Energii przedstawiło zaktualizowany projekt Polityki energetycznej Polski do '40
08.11.2019r. 14:04

Ministerstwo Energii przekazało w piątek do ponownych konsultacji zmieniony projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Koszt transformacji w samym sektorze elektroenergetycznym oszacowano na 140 mld euro, a redukcję emisji - na 45 proc.

Jak podał resort, projekt uwzględnia wiele ze zgłoszonych uwag z konsultacji publicznych i międzyresortowych, a jego priorytetem jest zachowanie ewolucyjnego charakteru transformacji polskiej energetyki.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział PAP, że koszt transformacji w sektorze elektroenergetycznym oszacowano na 140 mld euro, a redukcje emisji - na 45 proc.

"Projekt PEP 2040 to strategia zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne Polski w przyszłości. Dzięki niej uda nam się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 45 proc. w stosunku do 1990 r." - powiedział PAP Tchórzewski.

Jak poinformowało w piątek ME, najważniejsze zmiany to wskazanie, że cel udziału OZE na 2030 r. - zamiast 21 proc., jak w poprzedniej wersji projektu PEP - może zawrzeć się w przedziale 21-23 proc. Wyższy cel może być osiągnięty pod warunkiem zabezpieczenia dodatkowych środków unijnych - w tym funduszy na sprawiedliwą transformację. Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w 2030 r. może wynieść w granicach 56-60 proc., w zależności od środków, wskazanych w celu OZE.

Na 2040 r. nie ma wskazanych sztywnych celów, ale prognozy. Prognozuje się 28,5 proc. udziału OZE i 10 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej.
"Celem polityki energetycznej państwa jest bezpieczeństwo energetyczne, przy zapewnieniu konkurencyjności gospodarki, efektywności energetycznej i zmniejszenia oddziaływania sektora energii na środowisko, przy optymalnym wykorzystaniu własnych zasobów energetycznych" - napisano w projekcie.

Jak podano, za globalną miarę realizacji celu PEP2040 przyjęto: 56-60 proc. udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej w 2030 r.; 21-23 proc. OZE w finalnym zużyciu energii brutto w 2030 r.; wdrożenie energetyki jądrowej w 2033 r.; poprawa efektywności energetycznej o 23 proc. do 2030 r. w stosunku do prognoz z 2007 r.; ograniczenie emisji CO2 o 30 proc. do 2030 r. (w stosunku do 1990 r.)

Poza projektem dokumentu zasadniczego PEP2040, Ministerstwo Energii przedstawiło także trzy załączniki: Ocenę realizacji poprzedniej polityki energetycznej państw, Wnioski z analiz prognostycznych dla sektora energetycznego i Strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko PEP2040.

Uwagi do dokumentów można zgłaszać do 29 listopada 2019 r.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 09.11.2019r. 15:16
Ministra Tchórzewskiego już nie ma. Został odwołany, pomomo tego, że ostatnio wreszcie mówił "ludzkim... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 21-11-2019r. 11:40 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 10.11.2019r. 12:45
Tak projektuje tylko mały specjalista z piaskownicy, przykład:"Wypalone paliwo w pierwszych kilkudziesięciu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE