ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejne samorządy w woj. lubelskim z dotacjami na termomodernizacje budynków
08.11.2019r. 14:09

Umowy na unijne dofinansowanie w sprawie m.in. termomodernizacji budynków i wymiany pieców otrzymali w piątek przedstawiciele 18 instytucji, głównie samorządów, w woj. lubelskim. Wartość inwestycji to ponad 35 mln zł, w tym blisko 22 mln zł to dotacje.

"Chętnych było więcej niż środków. To świadczy o tym, że samorządy wiedzą, jak wydawać pieniądze (...), bo inwestycja w odnawialne źródła energii, w szeroko pojętą termomodernizację wraz z wymianą pieców, źródeł ciepła to troska o ekologię, a także oszczędności w gminach. To jest to, na czym nam wszystkim zależy" - powiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, który w piątek wręczył beneficjentom umowy na dofinasowanie inwestycji.

Dotacje otrzymało 14 samorządów gminnych i powiatowych, dwa szpitale oraz jedna biblioteka i jedno przedsiębiorstwo komunalne. Łączna wartość prowadzonych przez nie inwestycji przekracza 35 mln zł, w tym blisko 22 mln zł stanowi dofinasowanie z UE. Inwestycje te dotyczą m.in. termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, wymiany źródeł ciepła na piece, kotły, urządzenia grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz modernizacji instalacji grzewczych.

Ponad 2,2 mln zł dotacji otrzymała gmina Ryki na termomodernizację budynków szkoły podstawowej i przedszkola w miejscowości Bazanów Stary oraz szkoły podstawowej w miejscowości Swaty. Wartość tych zadań to prawie 3,5 mln zł. "Te inwestycje są niezbędne. Dzięki termomodernizacji zmaleją koszty eksploatacji budynków, zmieni się również ich estetyka. Bez tych środków zewnętrznych proces ich modernizacji byłby trudny, wydłużony w czasie" - powiedział PAP burmistrz Ryk Jarosław Żaczek.

Blisko 700 tys. zł dofinasowania otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku; prowadzona tam termomodernizacja ma kosztować ponad 1,2 mln zł. Inwestycja obejmie m.in. modernizację węzła cieplnego oraz instalację paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. "Mamy nadzieję, że dzięki temu budynek będzie przyjazny dla korzystających z biblioteki, ale też będzie znakomicie wyglądał. Termomodernizacja to pierwszy etap unowocześniania naszej biblioteki. Będziemy się też ubiegać o środki na wyposażenie biblioteki" - powiedział burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk.
Umowy na dofinansowanie termomodernizacji odebrała ostatnia grupa beneficjentów programu dotyczącego poprawy efektywności energetycznej sektora publicznego, finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Łącznie - w wyniku przeprowadzonych trzech konkursów - podpisano 250 umów na dofinasowanie inwestycji termomodernizacyjnych. Łączna ich wartość to 768,2 mln zł, z czego 450,2 mln zł stanowią środki unijne. Dzięki realizacji tych projektów zmodernizowane zostaną 192 budynki, zainstalowanych będzie ponad 100 sztuk paneli fotowoltaicznych oraz 62 nowoczesne urządzenia do wywarzania ciepła - np. instalacje solarne, piece na biomasę czy kotły na pelet. Dofinansowanie otrzymały głównie samorządy, w tym 75 gmin, ale też zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie wyższe, biblioteki.

Program cieszył się dużym zainteresowaniem - na ostatni, trzeci konkurs wpłynęły 132 projekty, których wartość trzykrotnie przekraczała pulę dostępnych środków. Zarząd województwa lubelskiego zdecydował o zwiększeniu tej puli z 59,7 mln do ponad 121 mln zł. Dzięki temu dofinasowanie przyznano 97 wnioskodawcom.

"Zwiększyliśmy tę alokację tyle, ile mogliśmy. Pieniądze na ten cel się skończyły. Trzeba teraz czekać na nową perspektywę (budżetową UE). W nowej perspektywie, która będzie za dwa, trzy lata, te środki zapewne będą, bo ekologia, inwestycje w odnawialne źródła energii to jest priorytet" - powiedział Stawiarski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE